Najważniejsze elementy prasy do tłoczenia oleju

Prasa do tłoczenia oleju choć jest urządzeniem mało skomplikowanym, to jednak musi składać się z określonych elementów. Jakie to elementy i jaka jest ich rola w procesie wytwarzania a w zasadzie – tłoczenia oleju?

Pojemnik na odpady

Pierwszym i zresztą bardzo ważnym elementem składowym takiej prasy jest oczywiście pojemnik na odpady. Musi być on dość duży – po wyciśnięciu określonej porcji nasion oleju pozostaje stosunkowo niewiele, w porównaniu oczywiście do pozostałości.

Sitko

Wewnętrzny i obowiązkowy element każdej prasy do oleju to rzecz jasna sitko. Służy ono do odcedzania oleju z wszelkich niepotrzebnych pozostałości. Dzięki niemu olej jest czysty, przejrzysty i oczywiście klarowny. Sitko wymaga ciągłego czyszczenia zwłaszcza, jeśli zmienia się skład produkowanego oleju i rodzaj wprowadzanych ziaren.

Wał i układ prasujący

W prasach do tłoczenia oleju najważniejszym elementem jest oczywiście sam układ prasy. Najczęściej składa się on z wału i osadzonej na nim prasy. Takie połączenie gwarantuje największy możliwy docisk i najefektywniejsze tłoczenie. Układ ten powinien być w miarę łatwo dostępny dla użytkownika, głównie ze względu na konieczność ciągłego czyszczenia po zakończonym tłoczeniu.