Keksówka aluminiowa, czy nieprzywierająca – którą wybrać?

Keksówka jest to podłużna blacha, która służy do pieczenia ciast, czy chleba. Jest to niezbędne wyposażenie, które powinno znaleźć się w każdej kuchni. W sklepach można znaleźć wiele różnych rodzajów form do pieczenia. Różnią się one materiałem wykonania i rozmiarami. Która z nich będzie lepsza – aluminiowa, czy nieprzywierająca? Jaka będzie najbardziej odpowiednia forma keksowa?

Formy aluminiowe

Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się keksówki to aluminium. Jest to forma lekka i szybko się nagrzewa, a pieczone w nich ciasta wypiekają się równomiernie. Aluminiowa forma jest stosunkowo tania. Decydując się na zakup tego rodzaju formy trzeba jednak zwrócić uwagę na grubość ścianek, gdyż zbyt cienkie będą się odkształcać. Wadą tego rodzaju form jest to, że trzeba je starannie smarować tłuszczem przed każdym użyciem, ponieważ bez tego zabiegu ciasto będzie przywierać.

keksówka marki Kaiser

Keksówka kuchenna z powłoką non-stick

Forma z powłoką nieprzywierającą będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z wyciągnięciem z niej gotowego ciasta. Zwykle keksówki pokryte są kolorową emalią, pod powierzchnią której znajduje się teflon, albo inny nieprzywierający materiał. Formy te nie wymagają smarowania tłuszczem przed użyciem. Są łatwe do czyszczenia, jednak trzeba bardzo uważać, żeby nie zniszczyć powłoki.

Aluminiowe formy są lekkie i łatwo dostępne. Są też stosunkowo tanie, dlatego może sobie na nie pozwolić każdy, niezależnie od zasobności portfela. Ten typ formy posiada jednak wady, taki jak czasami zbyt cienkie ścianki i problem z przywieraniem ciasta. Formy nieprzywierające są dużo prostsze w użytkowaniu i łatwe do czyszczenia. Ciasto się do nich nie przykleja. Problemem jest jednak dość wysoka cena.