domowa wędlina zrobiona na święta

Prosty sposób na domowe wędliny

Niestety wędliny kupowane w sklepach nie zawsze są pyszne, zdrowe i ekologiczne. Tylko kupując wędliny ze sprawdzonych źródeł możemy mieć pewność, że nie będą nafaszerowane zbędną chemią. Oczywiście wiąże się z tym niestety wysoka cena tych produktów. Okazuje się jednak, że istnieje prosty i szybki sposób na domową szynkę, a tym sposobem jest szynkowar

Do czego służy szynkowar?

Szynkowar to doprawdy bardzo praktyczne urządzenie służące do przygotowywania posiłków takich jak szynki z różnych mięs, pasztety, wędliny i wiele innych. Mimo, że nazwa wskazuje na użytkowanie urządzenia tylko do tworzenia szynki, można je wykorzystywać w bardzo szerokim zakresie.

Jak to działa?

Szynkowar jest również prosty w obsłudze. Osoby, które go zakupiły nie mogą się nadziwić, że w tak banalny sposób można zagwarantować sobie wędliny bez zbędnych chemicznych dodatków. Zdrowa żywność jest ważna dla każdego z nas. Dzięki szynkowarze możemy zagwarantować sobie pewność porządnego posiłku. Do urządzenia wystarczy włożyć kawałek mięsa, dokręcić spiralę zaciskającą, napełnić garnek wodą i sprawdzać temperaturę. Nic prostszego, a szynka jest gotowa szybciej niż można to sobie wyobrazić.

Niewielkie poświęcenie w zamian za wysoką jakość

Planowanie zrobienia takiej szynki brzmi dość przerażająco, ponieważ trzeba jej poświęcić nawet 4 dni. Nie należy się jednak martwić, ponieważ cały czas szynka musi po prostu odpoczywać. Najpierw w marynacie, później lodówce. Czas w którym bezpośrednio przygotowujemy posiłek nie jest zbyt długi. A w końcu lepiej mieć własną szynkę i poświęcić jej pół godzinki, niż kupować wędliny, o których niewiele wiemy.

Szynkowar zazwyczaj zaopatrzony jest w termometr, który powinien być wykonany ze stali nierdzewnej. Jest to niezbędny element, który pozwoli kontrolować temperaturę gotowania. W szynkowarze można zazwyczaj przygotować 1 kg mięsa. Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość mycia w zmywarce.