Kilka cennych rad dotyczących używania patelni żeliwnej

Zakup dużej żeliwnej patelni to spory wydatek, często rzędu ponad 150 złotych. Jest to jednak zakup na lata i naprawdę dobra inwestycja w wyposażenie własnej kuchni. Patelnia żeliwna przetrwa długo, o ile będzie się o nią odpowiednio dbało i przestrzegało pewnych zasad podczas jej użytkowania. Na stronach jak Ostry-sklep.pl patelnie wykonaną z żeliwa można jednak czasem jeszcze upolować w korzystnej cenie.

Odpowiednie mycie patelni żeliwnej

Patelnię żeliwną należy myć tylko i wyłącznie pod gorącą wodą, nie można do jej mycia używać płynu do mycia naczyń. Najlepiej wcześniej dobrze wypłukać gąbkę do naczyń pod bieżącą wodą, aby nie znalazły się na niej resztki detergentu. Jeżeli umyje się patelnię wodą z płynem, może ona zacząć rdzewieć. Patelnia żeliwna zawsze powinna być pokryta delikatną warstewką tłuszczu, jaki zostaje na niej po zakończeniu przygotowywania posiłków.

model patelni z żeliwa

Potrawy bezpieczne dla patelni żeliwnej

Na patelni żeliwnej najlepiej jest smażyć potrawy, które wymagają obróbki w bardzo wysokiej temperaturze. Sprawdzi się ona idealnie zatem do pieczenia mięsa. Lepiej uważać z przygotowywaniem na takiej patelni różnego rodzaju sosów z dodatkiem soku z pomidorów, bo wszystko co kwaśne wchodzi w reakcję z metalem, co skutkuje tym, że na patelni może pojawić się rdza. Jest to bardzo niepożądany stan rzeczy, taką patelnię trzeba szybko wyczyścić z rdzy,  a następnie nasmarować tłuszczem.