forma zwana potocznie keksówka

Na co zwrócić uwagę przy wyborze keksówki?

Miłośnicy wypieków mogą w kuchni spędzać długie godziny. Ciasta, ciasteczka czy pierniki – to często prawdziwe dzieła sztuki, których przygotowanie jest bardzo czasochłonne. Prócz umiejętności kulinarnych przydaje się także odpowiedni sprzęt. Ciężko wyobrazić sobie na przykład upieczenie szarlotki bez odpowiedniej blachy. Potrzebny może być także mikser. Nie do wszystkich czas konieczne jest używanie dużych blach – czasem wystarczy keksówka – www.aledobre.pl/596,W_kuchni_i_na_stole/2-669,Keksowki/. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Co to jest keksówka?

Keksówka, to nic innego, jak wąska, podłużna forma przeznaczona do wypieków. Można w niej piec zarówno ciasta jak i pasztety. Keksówka może być różnych wymiarów, choć najbardziej popularny to 12×25 centymetrów. Takie formy do pieczenia mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Który z nich sprawdzi się najlepiej? Jaką formę wybrać, aby nie przepłacić, a jednocześnie by sprawdzała się przez długie lata.

Foremki jednorazowe

W coraz większej ilości sklepów spotkać można jednorazowe foremki do wypieków. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Do plusów można zaliczyć to, że foremki po jednorazowym użyciu się wyrzuca i nie trzeba ich myć. Minusem jest – również to, że się je wyrzuca. W ten sposób cierpi środowisko naturalne, a także domowy budżet – jeżeli ktoś dużo piecze, to nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Formy blaszane

Największą popularnością cieszą się blaszane keksówki. Są dosyć tanie, a przy tym wytrzymałe. Ich jedynym minusem jest to, że podczas pieczenia ciasto przywiera do brzegów, dlatego trzeba je smarować tłuszczem albo wykładać specjalnym papierem do pieczenia. Innym rozwiązaniem jest zakup keksówki wykonanej z blachy powleczone specjalną warstwą powłoki nieprzywierającej. Jest to nieco droższe, jednak komfort użytkowanie jest nieporównywalnie większy.