danie z garam masala

Aromatyczna kuchnia

Przyprawy to w kuchni połowa sukcesu – odpowiednio dobrana mieszanka potrafi zmienić smak potrawy lub uratować mdły posiłek. Mieszanka odpowiednich przypraw potrafi znacząco podnieść walory smakowe potrawy.

Garam masala – skład i pochodzenie przyprawy

Przyprawa garam masala dostępna też w Planteon.pl, tłumacząc literalnie „gorące przyprawy”. To jedna z podstawowych przypraw w kuchni indyjskiej. Na przyprawę składają się takie substancje jak: kmin rzymski, kolendra, pieprz czarny, kardamon, liść laurowy, goździki, cynamon, pieprz cayenne, gałka muszkatołowa, chili. Mieszanki tej używa się zawsze dopiero pod koniec, a nie w trakcie gotowania, a w przypadku wybranych posiłków nawet tuż przed zaserwowaniem potrawy. Mieszanka wspomnianych przypraw jest bardzo silnie nasycona aromatami. Kiedyś wykorzystywano garam masalę do podwyższenia temperatury ciała. Dalej w niektórych regionach uważa się, iż ma ogólne właściwości lecznicze.

Gdzie znajdziemy przyprawę garam masala?

Przyprawa stanowi przede wszystkim podstawę kuchni indyjskiej i tutaj spotkamy ją najczęściej – znajdziemy ją choćby w rogan josh (mięso pieczone na maśle ghe). Przyprawa bywa też używana do różnych mięsnych marynat, sosów, sałatek. Jest także dodatkiem w murgh kari (kurczaka w specjalnym sosie). Garam masala to konieczny składnik orientalnych naleśników mięsnych. Szaszłyki drobiowe, pasztet z czerwonej soczewicy, kurczak tikka masala – to kolejne potrawy, w których spotyka się tę przyprawę.