ziola na odchudzanie

Opuncja figowa źródłem witamin

Opuncja figowa z klimatycznych względów jest mało dostępna w Polsce. Można ją znaleźć w dobrych sklepach warzywniczych i niektórych hipermarketach.
Opuncja jest źródłem wielu witamin, a także wapnia, magnezu, fosforu, sodu, żelaza i błonnika. Preparaty zawierające w swoim składzie opuncję, są bardzo dobrze tolerowane przez organizm.
Opuncja figowa wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz antyoksydacyjne. Ze względu na swoje działanie wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń, a także stosowana jako suplement diety.

Jak wybrać najlepszą opuncję figową?ziola na odchudzanie

Przy wyborze należy przede wszystkim kierować się kolorem. Zielona jest jeszcze niedojrzała, kolor żółty, pomarańczowy i czerwony wskazuje na pełną dojrzałość owoców.

Opuncję figową najlepiej zjadać świeżą. Wtedy wszystkie składniki odżywcze wpływają na organizm. Jest ona też świetnym dodatkiem do sałatek, dżemów, czy deserów. Zastosowanie opuncji jest bardzo szerokie, suszone owoce świetnie wzbogacają smak herbaty, a świeże wykorzystywane są do produkcji soków, a nawet wina.

W kuchni stosuje się ją jako składnik marynat, a suszona służy jako przyprawa dodawana do potraw.
U wielu producentów występuje jako dodatek do zielonej herbaty. Dzięki niej wzmocnione jest działanie antyoksydacyjne naparu.

Zalety stosowania opuncji są bardzo duże, warto więc z tego powodu wzbogacić dietę o ten egzotyczny owoc. Pomimo mniejszej dostępności świeżych owoców, warto sięgnąć po herbaty i inne produkty zawierające w swoim składzie opuncję figową.