Wigilijne danie – ryba po grecku

Pieczona ryba po grecku na ciepło to bardzo smaczna i zdrowa potrawa. Co ciekawe, nie jada się jej w Grecji, a przynajmniej nie w takiej formie, w jakiej w Polsce jest znana. Wbrew nazwie jest to typowo polskie danie. Niemal każdy za nim przepada i osoba, która przyrządza rybę po grecku, może mieć pewność, że przypadnie do gustu osobie, której danie zostanie podane. Świetnie pasuje do świątecznej atmosfery, zwłaszcza do wieczoru wigilijnego. Rozmaite warzywa i aromatyczne zioła mogą uczynić tą prostą potrawę naprawdę wykwintną.

Składniki, których potrzebujemy do przyrządzenia ryby po grecku

Prawdziwa wigilijna ryba po grecku nie może obyć się bez zestawu odpowiednich składników. Po pierwsze niezbędnym jest zaopatrzenie się w rybę. Najczęściej jest to karp. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by nie zdecydować się na inny gatunek ryby. Ponadto potrzebny będzie kostki na rosół drobiowy, sos pomidorowy, 2 sztuki cebuli, kilka marchewek, dwie pietruszki, seler, trzy łyżki oleju, pół cytryny no i oczywiście odrobina soli i pieprzu.

Sposób przyrządzania ryby po grecku

Kostki rosołowe trzeba rozpuścić w półtora litra wody. W gotującym się bulionie należy zanurzyć rybę. Ryba powinna gotować się w bulionie nie więcej niż pół godziny. Po tym czasie należy ją wyciągnąć z bulionu. W czasie, w którym karp gotuje się w bulionie należy obrać marchew, pietruszkę i seler. Można je drobno pokroić, można też utrzeć je na tarce. Cebulę trzeba poszatkować w kosteczkę. Tak przygotowane warzywa należy smażyć na patelni na rozgrzanym oleju, a kiedy już zmiękną dolewa się do nich koncentrat pomidorowy. Taką mieszankę dusi się kilkanaście minut. Wedle uznania należy dodać odpowiednią ilość pieprzu i soli. Gotowym sosem zalewa się filet i tym sposobem ryba po grecku może zostać przyrządzona. Z pewnością może uświetnić wieczerzę przy wigilijnym stole.