Nietypowe formy cateringu

W stereotypowym pojmowaniu catering kojarzony jest wyłącznie z prostą formą serwowania gotowych posiłków. Większość osób, które z cateringiem jeszcze nie miało zbyt wiele do czynienia, uważa, że są to jedynie najprostsze domowe potrawy, jak schabowy z ziemniakami, serwowane w standardowy sposób. Wówczas taka opcja zamawiania posiłków nie wydaje się wcale atrakcyjna, bo według wyobrażeń są to posiłki podobne do tych, które na co dzień przygotowuje się samodzielnie w polskich domach, a różnica polega wyłącznie na podawaniu w pudełkach i plastikowych tackach, zamiast na typowych talerzach. Nic bardziej mylnego. Kraków catering i cała branża cateringowa znajdują się obecnie w dynamicznej fazie rozwoju i oznaczają szereg innowacyjnych pomysłów.

Z czym to się je, czyli co dokładnie oznacza Kraków catering?

Dania cateringowe są bardzo zróżnicowane. Można dzięki temu skosztować nowych smaków inspirowanych trendami kulinarnymi obowiązującymi na całym globie. Oprócz typowej rolady z kluskami, zamówić można więc chociażby homara lub sałatkę z małżami. Ponadto, bankiety Kraków oznaczają cateringową wersję jedzenia przeznaczonego na konkretne imprezy o różnym stopniu sformalizowania. To nie tylko zdrowe, smaczne, odpowiednio zbilansowane posiłki, ale także cała oprawa, jak umiejętnie dobrane naczynia, serwetki i dodatki.

Bankiety Kraków- nietypowe pomysły

Wcale nie musimy organizować standardowego przyjęcia. Firmy caterignowe oferują bowiem także różnego rodzaju wariacje jedzeniowe, jak np.:

– stoły szwedzkie i bufety;
– imprezy tematyczne;
– garden party i biwaki;
– stoiska cateringowe na większych uroczystościach;
– pokazy sztuki barmańskiej;
– koktajl finger food, czyli drobne, eleganckie przekąski.