Ręczna krajalnica do frytek – co warto wiedzieć?

W Polsce ręczne krajalnice do frytek cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, dlatego też warto dokładnie im się przyjrzeć. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą kupić solidną krajalnicę, ale nie wiedzą, na jaki sprzęt gastronomiczny warto postawić.

Krajalnica do frytek od a do z

Porządna krajalnica to sprzęt gastronomiczny, którego nie może zabraknąć w kuchni każdego wielbiciela pysznych dań z ziemniaków. Domowa kuchnia fast food może zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających łasuchów. Własnoręcznie przygotowane frytki smakują lepiej i co najważniejsze można je smażyć w świeżym tłuszczu. Solidne krajalnice do frytek pozwolą w błyskawicznym tempie przygotować nawet bardzo dużą ilość frytek o idealnych kształtach.

Jaki sprzęt wybrać?

Wysokiej jakości krajalnica do frytek powinna być wykonana z najlepszych jakościowo materiałów, dzięki czemu sprzęt ten będzie służył w kuchni przez wiele długich lat. Warto wspomnieć również i o tym, że dzięki krajalnicy można przygotować nie tylko frytki, ale również warzywa i ser. Krajalnica powinna być prosta w obsłudze i utrzymaniu czystości. Warto postawić na krajalnice ze stali nierdzewnej, które mają wymienne końcówki do krojenia, dzięki czemu będzie można przygotować frytki o różnej grubości. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście frytki o rozmiarze 9 x 9 mm i 12 x 12 mm.