Suszone warzywa – czym tak naprawdę są?

W kuchni nie zdobywają aż tak wielkiej popularności jak ich mrożone odpowiedniki, a wykazują dużo więcej właściwości odżywczych i zdrowotnych. Suszone warzywa to wspaniały dodatek do obiadu, forma szybkiej przekąski i optymalny sposób długotrwałego przechowywania produktów spożywczych bez znacznych strat właściwości. Czym tak naprawdę są suszone warzywa?

Proces suszenia

Proces suszenia warzyw przeprowadza się w celu możliwości długoterminowego przechowywania produktów spożywczych, bez ryzyka ich zepsucia, które uniemożliwiałoby ich jedzenie. Suszenie warzyw polega na procesie stopniowego wytracania z nich wody. Dzięki temu, znacznie redukowane są właściwości stanowiące pożywkę dla drobnoustrojów, głównego problemu tracenia świeżości warzyw i wytracania ich przydatności spożywczej. Suszenie odbywa się poprzez przechowywanie warzyw w ciepłym otoczeniu, które wykazuje bardzo niski stopień wilgoci. Jest to jednak proces stopniowy. Nie należy umieszczać warzyw bezpośrednio nad płomieniem, gdyż nie dojdzie do wysuszenia, a spalenia.

Suszenie a mrożenie

Warzywa suszone z Planteon.pl wykazują zdecydowanie bardziej korzystne właściwości odżywcze niż mrożone. Różnica wynika z charakteru konserwowania tych produktów. Mrożenie, podobnie jak suszenie, wydłuża termin przydatności warzyw niemalże bez granicy końcowej. Jednak ten pierwszy proces znacznie wytraca właściwości odżywcze. Wolne jest od tego suszenie, które nie niszczy zdrowych parametrów warzyw, a jedynie kondensuje ich odżywczość. Dodatkowo, suszenie przyczynia się do minimalizowania zawartości SO2.