Moja ulubiona herbata pu erh

Większość osób pijących herbatę ogranicza się tylko do jednego gatunku – herbaty czarnej, która prawie zawsze pijana jest z dodatkiem cukru. Takie połączenie nie jest zbyt zdrowe, czarna herbata nie ma też zbyt wielu cennych dla zdrowia właściwości, inaczej niż herbata czerwona, po którą sięgać powinni wszyscy chcący zachować zdrowie.

Właściwości czerwonej herbaty

Nie da się ukryć, że do czerwonej herbaty pu erh trzeba się przekonać, gdyż jej smak i aromat są dość specyficzne. Niektórzy określają je jako podziemne, co zawdzięczać należy temu, ze herbata długo leżakuje w ciemnym i wilgotnym środowisku i właśnie stąd biorą się jej cenne właściwości. Przede wszystkim nie trzeba ani nie wolno jej słodzić – do jej smaku można się szybko przyzwyczaić, a nawet pokochać go – miłośnicy herbaty pu erh szczerze się nią delektują. Poza tym czerwona herbata pu erh często występuje na rynku w postaci aromatyzowanej, na przykład z dodatkiem cytryny czy aromatu grejpfruta i wówczas jest jeszcze bardziej smaczna.

A dlaczego warto ją pić? Napój ten doskonale gasi pragnienie, ale nie tylko z tego względu jest świetnym remedium na kaca. Wspiera też działanie wątroby i chroni ją, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i odtruwanie go. Przede wszystkim jednak herbata ta znana jest ze swego działania odchudzającego. Wspomaga trawienie, wzmagając ruchy robaczkowe jelit, a zyskać mogą na tym nie tylko osoby odchudzające się. Jednak to one sięgają po ten napój codziennie, skuszone wizją łatwego i szybkiego chudnięcia – specjaliści mówią, że pijąc 5-6 szklanek tej herbaty dziennie, można schudnąć nawet 5 kg w miesiąc!