W jaki sposób używać zaparzacza do kawy?

Kawa jest napojem, który znalazł swoje stałe i pewne miejsce w świadomości wielu ludzi. Jedni piją ją dla smaku, a inni z konieczności pobudzenia się o poranku. W obydwu tych przypadkach picie kawy sprawia ogromną przyjemność. Aby jednak wyciągnąć maksymalnie dużo radość z kawy, najlepiej jest posiadać do niej zaparzacz.

O ile wybór i zakup konkretnego modelu nie jest zbyt skomplikowany, to już nie każdy wie, jak nowego nabytku dokładnie używać.

żeliwny zaparzacz do kawy

Jak korzystać z zaparzacza do kawy?

Zaparzacz do kawy przypomina nieco swoim wyglądem blaszany czajniczek. Jednak po bliższym przyjrzeniu się temu urządzeniu, bardzo łatwo da się dostrzec fakt, że jest ono demontowane.

Po rozebraniu zaparzacza na części otrzymujemy trzy oddzielnych elementy. Do pierwszego z nich, tego największego, należy wlać wodę. Następnie nałożyć na niego kolejny element, którym jest sitko, z charakterystycznym lejkiem, przez które wsypuje się do środka kawę. Na samym końcu zakłada się na całość górną część, która pełni role pokrywy i zbiornika na kawę jednocześnie.

Wraz z oddziaływaniem wysokiej temperatury wzrasta ciśnienie pary wodnej, która unosząc się do góry zaparza znajdującą się w środkowej części sypką kawę.

Efektem tego jest uzyskanie naparu kawowego, który charakteryzuje się bardzo wysokim wskaźnikiem intensywności, smaku i mocy. Kawa uzyskana w ten sposób w niczym nie przypomina zwykłej, sypanej i zalewanej wrzątkiem kawy. Kto choć raz spróbuje tej techniki i tego konkretnego sposobu parzenia kawy, ten już nigdy nie będzie chciał pić innej.