kopytka na talerzu

Składniki na kluski ziemniaczane

Kopytka (kliknij i sprawdź przepis) to tradycyjne, polskie danie. Cechuje się prostymi składnikami. Mimo to wiele osób namiętnie szuka przepisu na nie w internecie. Istnieją dwa sposoby na które możemy przygotować kopytka. Pierwsza opcja, ta tradycyjna skalda się tylko z ziemniaków, mąki, jajka i soli. Ta druga, wzbogacona zawiera w swoim składzie tez biały ser, potocznie zwany twarogiem.

kopytka na talerzu

Zdecyduj sam którą wersję wolisz i naucz się przygotowywać ją do perfekcji. Warto bowiem znać takie podstawy, jeśli chodzi o świat kulinarny. To uniwersalne danie pozwoli na urozmaicenie obiadów i nie nadszarpnie budżetu domowego, bo kosztuje dosłownie grosze!

Wykonanie kopytek zacznijmy od przygotowania naszych ulubionych ziemniaków. Przygotuj ich tyle, by po ugotowaniu zostało ich około pół kilograma. Ostudź je i dopiero wtedy zacznij je prasować. Kiedy już będą wystudzone, wbij do nich jedno jajko, dodaj szczyptę soli i pieprzu. Następnie do powstałej masy dodaj mąki. Nie ma sprawdzonego przepisu, który by mówił ile mąki dodać, trzymajmy się zasady na oko. Dodajmy jej tyle, by ciasto kopytkowe nie kleiło się do rąk, ale też by nie było mocno zbite.

Wzbogacona wersja z twarogiem niewiele różni się wykonaniem od tej tradycyjnej. Wystarczy, że przygotujesz tyle samo twarogu co ziemniaków i razem połączysz na gładką masę. Reszta czynności jest taka sama, jak w przypadku zwykłych kopytek. Prawda, że łatwe? Zdecyduj sama, na jakie kopytka bardziej masz ochotę. Warto wypróbować obu wersji, by wybrać najbardziej dostosowaną do swych kubków smakowych.

Gotowe ciasto kopytkowe wrzuć do wrzącej, osolonej wody i gotuj 2-3 minuty od ich wypłynięcia na wierch. Gotowe kluski możesz udekorować świeżą zieleniną np. koperkiem czy natką pietruszki. Nie tylko poprawi to kwestię wizualną dania, ale i poprawi znacząco walory smakowe.

Widzisz, jaki proste i tanie może być wykonanie kopytek? Poznałaś właśnie sprawdzony przepis, nie zawahaj się go użyć. To danie z pewnością na dłużej zagości na twoim stole. Wykonaj te smaczne kluseczki już dziś!