Wałek do ciasta i stolnica - niezbędnik nie tylko do wyrobu ciastek

Wałek do ciasta i stolnica – niezbędnik nie tylko do wyrobu ciastek

Wśród licznych akcesoriów kuchennych są takie, bez których łasuchy i domorośli piekarze nie wyobrażają sobie życia. Dla wielu z nich do takich akcesoriów należy duet: wałek do ciasta i stolnica. W pierwszym skojarzeniu przychodzą nam na myśl akcesoria drewniane, ale tak wcale nie musi być. Zobaczmy co oferuje rynek:

Wałki do ciasta

Wałki do ciasta można dostać zwykle w formie walca lub, jeszcze częściej, walca z uchwytami, ruchomymi lub nie. Wałki do ciasta różnią się też materiałem, z jakiego zostały wykonane, wyróżniamy:

– wałek z drewna, najbardziej popularny i to nie ze względu na to, że jest ekologiczny. Taki wałek do ciasta jest stosunkowo tani, wytrzymały i dobrze się sprawdza w kuchni. Do tego wystarczy go umyć pod bieżącą wodą, bo już samo drewno ma właściwości antybakteryjne.

– wałek stalowy przeznaczony raczej do profesjonalnych kuchni, bardzo steryny i trwały. Takie wałki często dodatkowo pokrywane są specjalną nieprzywierającą powłoką.

– wałek silikonowy to nowoczesna wersja wałka, bardzo lekka i łatwa w myciu, można go też czyścic w zmywarce. Istotną zaletą wałków tego typu są nieprzywierające właściwości silikonu.

Stolnice

Choć klasyczna stolnica kojarzy nam się z dużą drewnianą deską obsypaną mąką to rynek dzisiaj też oferuje kilka jej rodzajów. Tradycyjne stolnice wykonywane są z drewna, najczęściej bukowego, grabowego lub topolowego, które powinno być zakonserwowane specjalnym olejem mineralnym.Takie stolnice mają zwykle wysokie krawędzie z trzech stron, co ma zapobiegać osypywaniu się mąki. Na rynku dostępne są też bardzo podobne z wyglądu stolnice bambusowe. Dzięki temu, że bambus jest raczej trwały i nienasiąkliwy są bardzo trwałe.

Alternatywą do drewnianych czy bambusowych stolnic mogą być te wykonane z silikonu. Choć nie posiadają krawędzi zabezpieczających przed osypywaniem się mąki, mają inne liczne zalety, dzięki którym stają się coraz bardziej popularne zwłaszcza w małych kuchniach. Takie stolnice nie przesuwają się po blacie, a zatem nie ma ryzyka, że go uszkodzą. Do tego mają nieprzywierającą powierzchnie, można je myć w zmywarce, a po wszystkim zwinąć w rulon i z łatwością schować w szafie lub szufladzie.