Co zawiera i jak działa vilcacora?Koci pazur to zioło lecznicze pochodzące z Peru. Jego właściwa nazwa brzmi czepota puszysta. Jest gatunkiem liany, która porasta Amazońską Puszczę. Od lat stosowana jest przez plemiona indiańskie jako zioło lecznicze.

Co zawiera?

Vilcacora (https://www.krainaherbaty.pl/ziola/vilcacora) zawiera wiele cennych składników chemicznych. Właściwości lecznicze mają alkaloidy oksyindolowe (ich stężenie w wyciągu powinno wynosić ok. 1,3 – 1,75%). Zawiera też garbniki, saponiny i fenolokwasy. Zawiera również taniny, które w razie przedawkowania mogą spowodować rozstrój żołądka i uszkodzenia nerek. Rośliny czepoty puszystej, rosnące na różnych terenach, posiadają różne ilości substancji czynnych. Warto więc kupować suplementy, które faktycznie pochodzą z Peru lub zwracać uwagę na podane stężenia najważniejszych składników.

Jak działa?

Vilcacora pobudza działanie układu immunologicznego oraz reakcji odpornych organizmu. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwreumatyczne. Może być stosowana w astmie, w celu rozkurczenia dróg oddechowych i naczyń krwionośnych. Stosowana jest również w leczeniu trądziku. Udowodniono, że koci pazur ma działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Z tego powodu jest też w składzie past do zębów. Zapobiega powstawaniu płytki nazębnej. Wspomaga też trawienie, bo reguluje motorykę jelit. Są osoby, które twierdzą, że stosowanie vilacory w chorobach nowotworowych ma działanie lecznicze. Niestety, nie ma badań potwierdzających tę teorię.