Najbardziej popularne zupy wśród Polaków

Zupa to jedno z ulubionych dań wszystkich Polaków. Praktycznie każdego dnia gości ona na polskich stołach, chociaż określana jest jako pierwsze danie, bardzo często jest po prostu głównym posiłkiem na obiad. Zupy są niezwykle sycące i pożywne, ale też co najważniejsze – to właśnie dzięki nim w diecie pojawia się więcej warzyw. A trzeba przecież pamiętać o tym, że każdego dnia powinno się je zjadać. Porcji warzyw świeżych lub gotowanych powinno być więcej niż owoców.

Zupa pomidorowa

Prawdziwa królowa polskich zup to oczywiście zupa pomidorowa, bardzo często gotowana w poniedziałek na rosole, który zwyczajnie został z niedzieli. To jedna z tradycji w bardzo wielu polskich domach. Współcześnie zupę pomidorową często robi się na tak zwanej passacie, dzięki czemu jest ona dużo bardziej aromatyczna niż zupa na przecierze. Zupa pomidorowa to również ulubiona zupa dzieci, dlatego też jest zawsze w menu wszystkich przedszkoli czy szkół.

Zupa ogórkowa

Druga bardzo popularna i ukochana przez Polaków zupa to po prostu zupa ogórków, która również może być przygotowana na wywarze z mięsa. Zupa ogórkowa zachwyca kwaskowatym smakiem, a poza tym jest naprawdę bardzo zdrowa,  bo przygotowuję się ją z kieszonek. To właśnie kiszone ogórki z są głównym składnikiem zupy ogórkówej, a przecież nie od dzisiaj wiadomo, że w kiszonkach tkwi mnóstwo zdrowia. Jednym słowem zupa ogórkowa również powinna często gościć na stołach.

gotowanie zupy ogórkowej

Zupa kalafiorowa

Kolejna ukochana przez Polaków zupa to zupa kalafiorowa, którą latem zwykło przygotowywać się ze świeżego kalafiora, natomiast zimą z kalafiora mrożonego. Obowiązkowo trzeba do niej dodać dużo świeżego koperku, dzięki czemu zupa ma przepyszny i smakowity aromat. Tą zupę również uwielbiają dzieci i to kolejna z tych, która na stałe wpisana jest w menu wszelkich szkół oraz przedszkoli. To właśnie dzięki tej zupie w codziennej diecie znajduje się spora ilość warzyw – w końcu do zupy kalafiorowej dodaje się jeszcze ziemniaki, marchewkę oraz pietruszkę, oraz oczywiście też seler.