Zdrowie rodem z Japonii – herbata matcha

Herbaty powszechnie są uważane za najpopularniejszy napój świata. Nie ma w tym chyba przesady, choć trzeba zauważyć, iż na ten sukces tak naprawdę składa się co najmniej kilkadziesiąt odmian herbaty, uprawianych w różnych zakątkach świata, a do tego o różnym smaku i właściwościach.

Nie od dziś wiadomo, iż specyficzna kultura picia herbaty wykształciła się w Japonii. W kraju tym uprawiane są bardzo szczególne odmiany herbaty, z których jedna – herbata matcha – wyróżnia się nie tylko bardzo korzystnym oddziaływaniem na zdrowie człowieka, lecz również specyficzną konsystencją. Aby otrzymać ten rodzaj herbaty, wysuszone liście krzewu tencha są mielone, wskutek czego powstaje proszek o konsystencji pudru.

Z uwagi na fizyczne właściwości herbaty matcha do jej zaparzenia niezbędne są specjalne przyrządy, za pomocą których następuje wieloetapowy proces przygotowania naparu. Mimo trudności, jakie sprawia ten proces, otrzymany napój ma bardzo korzystne znaczenie dla organizmu.

Wskutek przeprowadzonych w ostatnich latach badań opinia publiczna dowiedziała się, że w herbacie matcha zawarta jest olbrzymia ilość antyoksydantów, które eliminują z organizmu wolne rodniki, ograniczając w ten sposób ryzyko występowania nowotworów. Oprócz tego w jej składzie znajdują się liczne mikroelementy i związki, które poprawiają funkcjonowanie układów organizmu. Dzięki takim właściwościom matcha ma zbawienny wpływ na zdrowie człowieka, a przy tym – dzięki zawartości kofeiny – działa pobudzająco i odprężająco.