Ostra papryka w kuchni i apteczce

Sprowadzona do Europy w okresie wypraw konkwistadorów, uprawiana najpierw na Węgrzech i w Hiszpanii, dzisiaj jest jedną z najbardziej znanych i lubianych roślin sadzonych w ogrodach a następnie przetwarzanych w kuchniach na całym świecie.
O wartościach i smaku papryki przekonali się również Polacy – wiele jest wyśmienitych dań naszej kuchni narodowej, w których ostrość papryki odgrywa znaczącą rolę.

Czerwona i gorąca jak ogień


Kolor czerwony papryce nadaje likopen, jeden z najważniejszych antyoksydantów, czyli związków chemicznych przeciwdziałających nowotworom. 
Smak pikantny papryka ostra mielona od sklepu Planteon zawdzięcza alkaloidowi o nazwie kapsaicyna. Związek ten dodaje potrawom pikantności a po zjedzeniu mocno rozgrzewa. Kapsaicyna w zbyt dużej ilości może działać podrażniająco na żołądek.

Jej działanie zdrowotne docenia zarówno medycyna ludowa jak i współczesna farmacja. Kapsaicyna jest składnikiem maści i plastrów stosowanych do rozgrzewania stawów lub mięśni objętych stanem zapalnym. Lekarze doceniają również dobroczynne działanie kapsaicyny znajdującej się w mielonej ostrej papryce na układ krwionośny – dzięki stosowaniu tej przyprawy można obniżyć ciśnienie krwi oraz opóźnić proces wapnienia żył i tętnic.

Bez papryki ani rusz!


Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez takiej przyprawy, jaką jest mielona papryka. Mięsa, zapiekanki, sosy, zupy i wiele innych potraw wymagają użycia przyprawy, która nie tylko podciąga ich smak, ale nadaje im również pięknej czerwonej barwy.

Po paprykowy pikantny proszek sięgają również często cukiernicy. Ciasta i kremy na bazie czekolady oraz trufle świetnie komponują się z pikantnym smakiem papryki, nadając deserom szczególnego posmaku dań egzotycznych i luksusowych.