serowarstwo

Czym jest serowarstwo?

Serowarstwo to jeden z działów w branży mleczarskiej, zajmujący się produkcją serów. Wyróżnia się wiele rodzajów serów, każdy z nich cechuje odmienny sposób przygotowania i wyrabiania. Cała wiedza na ten temat zawiera się w tym rzemiośle. Natomiast zakłady, które zajmują się produkcją sera nazywane są serowarniami.

Jak wygląda produkcja sera ?

Podstawowym składnikiem sera jest mleko. Każdy rodzaj mleka nadaje serom innego smaku. Ser może być produkowany z mleka różnych zwierząt, na przykład krów, owiec czy kóz.

Następnie bakterie rozkładają zawartą w mleku laktozę i zamieniają ją w kwas mlekowy, który my nazywamy po prostu zsiadłym mlekiem. W wyniku tego rozkładu tworzy się skrzep, w którym zawarte są wszystkie substancje. W celu wytworzenia sera należy oddzielić skrzep od płynnej serwatki w procesie nazywanym koagulacją. Tak wytwarza się ser twarogowy i kwasowy.

Sery słynące z długiego okresu ważności to sery podpuszczkowe. Za ścinanie białek mleka w takich serach odpowiada podpuszczka, jako naturalny enzym trawienny.

Są również takie sery, do których wyrobu nie używa się mleka, ale zamiast tego wykorzystuje się serwatkę.To tak zwane sery zwarowe, na przykład ricotta.

Ogólnie rzecz biorąc istnieje około 400 różnych gatunków sera. Można podzielić je ze względu na technologię wytwarzania i proces dojrzewania lub zawartość tłuszczu (sery tłuste, półtłuste, chude). Natomiast ze względu na walory smakowe sery mogą być dzielone na przykład na słodkie i słone czy ostre i łagodne. Sery po wytworzeniu mogą również zostać poddane różnym procesom obróbki, na przykład wędzeniu czy topieniu.