szklane i ceramiczne formy do tart

Ceramiczna i szklana forma do tarty – czy warto?

Blaszane formy do tarty powoli znikają z rynku i coraz częściej zastępowane są ceramicznymi albo szklanymi modelami. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są największe zalety poszczególnych materiałów i czy warto skorzystać z dobrodziejstwa ceramicznych i szklanych form do tarty. Duży wybór form do tart oferuje sklep AleDobre.pl.

Jakie zalety?

Ceramika i szkło są bardzo trwałymi materiałami, które nie odkształcają się przy wysokich temperaturach. Ich sporą zaletą jest również to, że nie rdzewieją i bardzo trudno je zarysować. Jest to idealny wybór przede wszystkim dla tych osób, które nie chcą marnować czasu i nerwów na czyszczenie formy do tarty. Nie można zapominać również i o tym, że szkło i ceramika idealnie rozprowadzają ciepło, dlatego też ciasto rumienić będzie się równomiernie ze wszystkich stron i zminimalizuje się ryzyko przypalenia. Opisując największe zalety warto wspomnieć również o walorach estetycznych.

O czym należy pamiętać?

Jak wspomniano wcześniej szklana i ceramiczna forma do tarty dłużej się nagrzewa, ale za to przez dłuższy okres czasu jest w stanie utrzymać temperaturę. Dla wielu osób jedyną wadą może okazać się dość wysoka cena. Jest to jednak inwestycja, która na pewno się zwróci zwłaszcza, jak jest się zagorzałym miłośnikiem tarty. Szklana i ceramiczna forma do tarty, może być dostępna w wielu różnych średnicach i kształtach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Godne uwagi są modele, które można śmiało wykorzystać nie tylko do pieczenia ciasta, ale również do zapiekania zdrowych warzyw.