Odpowiednie ciasto do klasycznej pizzy

Niezależnie od tego, jakie mamy doświadczenie w gotowaniu każdy może zrobić własną pizzę taką metodą: https://www.mniammniam.com/przepis-na-ciasto-do-pizzy, której postawą jest kilku składnikowe ciasto. 

Pizza na wiele sposobów

Pizza jest jednym z tych dań, które występuje w dziesiątkach różnorodnych wariacji. Nie omija to również jej postawy, jaką jest ciasto. Ciasto na pizze może może być zrobione z mąki pszennej, mąki orkiszowej, a nawet z mąki ryżowej lub różnych mieszanek mąk bezglutenowych. 

Mimo to wiele osób uważa, że prawdziwe ciasto składa się jedynie z odpowiedniej mąki pszennej, drożdży, wody oraz sol. Te cztery składniki mają stworzyć unikatowy smak oryginalnej włoskiej pizzy. Jak więc wykonać klasyczne ciasto? 

Podstawa to składniki

– mąką pszenna (500 gramów)

– woda (1 i 1/4 szklanki)

– sól 

– drożdże (10 gramów wraz z odrobiną cukru) 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ciasta na pizzę będziemy przygotowywać musimy dobrać składniki odpowiedniej jakości. Tylko wtedy uda nam się uzyskać wyjątkowy smak. 

Z tego względu dobierając mąkę powinniśmy stosować mąkę pszenną piekarniczą. Przynajmniej typu 550. Zanim zaczniemy przygotowywanie ciasta warto ją  napowietrzyć, miedzy innymi poprzez mieszanie. 

W przypadku wody zawsze powinniśmy stosować tą, którą używamy do picia. Jeżeli woda z kranu jest zdatna do spożycia możemy ją zastosować. Jeżeli opieramy się na wodzie butelkowej to tą dodajemy.

W sklepie możemy kupić kilka rodzajów drożdży. Są do drożdże typu instant, suszone oraz świeże. Do wypieku powinniśmy używać jedynie drożdży świeżych 

Przygotowanie zaczynu

Tworzenie ciasta rozpoczynamy od stworzenia zaczynu. W tym celu bierzemy kilka łyżeczek ciepłej wody, o temperaturze 30-40 stopni Celsjusza. Zbyt ciepła woda może zbić drożdże. Zbyt zima spowolni ich działanie. Do zaczynu dodajemy 10 gramów drożdży (około 1/10 klasycznego 100 gramowego opakowania) oraz odrobinę cukru. Tak przygotowany zaczyn odkładamy do ciepłego miejsca, aby mógł wyrosnąć. 

Tworzenie ciasta

Wsypujemy mąkę do pojemnika (staramy się ją napowietrzyć) i dodajemy wcześniej przygotowany zaczyn. W czasie urabiania stopniowo dolewamy wody i ugniatamy do wyrobienia się ciasta. Idealnie przygotowanie nie powinno się lepić do palców oraz mieć zwartą konsystencję. Jeżeli jest inaczej dodajemy odpowiednio więcej mąki lub wody.