Papierowe czy aluminiowe? A może silikonowe? Jakie papilotki do muffinek wybrać?

Każdy, kto choć raz w życiu miał okazje piec muffinki, ten wie, jak bardzo ważne dla końcowego sukcesu jest to, w czym zostaną one upieczone. Papilotki do muffinek mają takie same, a może nawet większe znaczenie niż samo ciasto. Jaki zatem typ papilotek do muffinek wybrać, aby był to możliwie najlepszy, a co za tym idzie najpyszniejszy sukces?

Dlaczego wersja papierowa jest tak popularna?

Szukając odpowiednich papilotek, nie da się nie zauważyć, że zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem są zwykłe papierowe wersje. Swą ogromną popularność zawdzięczają po pierwsze bardzo niskiej cenie, a po drugie niezwykle dużej popularności. Tak naprawdę da się je znaleźć nawet w pierwszym lepszym osiedlowym sklepie spożywczym. Powoduje to, że są często pierwszym i jedynym wyborem w trakcie pieczenia domowych muffinek.

A może coś lepszego?

Czy nie da się jednak znaleźć czegoś lepszego, jeśli tylko by się mocniej poszukało? Z pewnością wymienić tu należy wersję aluminiową, która jest o wiele stabilniejsza i mocniejsza, więc podczas pieczenia nie ma żadnego ryzyka wypłynięcia ciasta z papilotki lub jego przewrócenia się. Niestety są to wersje nieco droższe, lecz w zamian nie są jednorazowe, ponieważ można je zwyczajnie umyć i przygotować do kolejnego zalania ciastem.

A może jeszcze coś innego?

A jeśli chcemy posiadać muffinki w kształcie niezwykłym, niespotykanym i z pewnością bardzo oryginalnym? Bardzo w takim wypadku przydadzą się wersje silikonowe, czyli najnowsze rozwiązanie w świecie papilotek. Niestety często nie są one w pełni zatwierdzone do używania z żywnością, więc korzysta się z nich na własną odpowiedzialność.