Dlaczego warto mieć rękaw cukierniczy?

Każdy cukiernik, ale też człowiek amatorsko zajmujący się robieniem wypieków, powinien mieć w swojej kuchni kilka akcesoriów, które znacząco ułatwią jego pracę. Należą do nich między innymi rękawy cukiernicze. Dlaczego warto je mieć?

Ułatwienie pracy

Jedną z największych zalet rękawa cukierniczego jest to, że jego użycie pozwala na wykonanie efektownych zdobień, bez konieczności poświęcenia na tę czynność dużej ilości czasu. Obecnie na rynku można znaleźć różne rodzaje rękawów, bardzo popularne są te jednorazowe, wykonane z grubej folii. Alternatywą jest szpryca materiałowa, która co prawda może być używana wielokrotnie, jednak niekiedy przecieka co może utrudniać pracę. Dużą popularnością cieszy się rękaw cukierniczy silikonowy, który jest bezwonny, łatwy w czyszczeniu oraz może być wykorzystywany z użyciem ciepłej oraz zimnej masy. Wszystkie rodzaje rękawów są stosunkowo niedrogie, dzięki czemu może sobie na nie pozwolić każda osoba lubiąca piec, a następnie dekorować ciasta.

Jak korzystać z rękawa cukierniczego?

To akcesorium jest niezwykle przydatne, jednak do zrobienia efektownych ozdób niezbędne są również tylki. Przed rozpoczęciem ozdabiania ciasta warto pokryć go cienką warstwą kremu, aby zdobienia z łatwością „przykleiły się” do ciasta. Należy włożyć wybraną tylkę do końcówki rękawa, a następnie nałożyć do niego słodki krem. Kolejnym krokiem jest powolne wyciskanie masy na ciasto. W zależności od wybranej tylki tort może zostać ozdobiony kremowymi kwiatami, liśćmi lub efektownymi szlaczkami.