Z jakiego materiału pudełka na ciasto wybrać?

Osoby, które poszukują wysokiej jakości pudełek na ciasto powinny w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jakość wykonania, a dokładniej mówiąc na materiał z którego pudełka są wykonane. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie zalety i wady mają poszczególne materiały.

Tekstura lita

Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie pudełka na ciasto, które wykonane są w całości z tekstury litej. Materiał ten jest wszechstronny i od wielu lat wykorzystywany jest do pakowania różnorodnych wyrobów cukierniczych. Sporą zaletą tekstury litej jest to, że materiał ten jest w 100% ekologiczny i bardzo tani, dlatego też tak wiele osób korzysta z jego dobrodziejstwa. Tekstura lita posiada wszystkie niezbędne atesty, dzięki czemu pudełka dopuszczone są do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Oryginalne pudełko na ciasto z tektury litej nie nasiąka wilgocią i pozwala swobodnie oddychać przechowywanym wypiekom. Jeżeli chodzi o względy estetyczne to największym zainteresowaniem cieszą się pudełka białe i biało-brązowe.

Pudełka z tektury falistej

Godne polecenia są również pudełka na ciasto z tektury falistej. Warto wspomnieć o tym, że to właśnie z tego materiału korzystają pizzerie na całym świecie. Opakowania cukiernicze z tektury falistej są bardzo wytrzymałe, ale pamiętać należy o tym, że nie posiadają one atestów spożywczych do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Największą wadą tektury falistej jest to, że szybko łapie wilgoć od środka. Mało estetyczne plamy tłuszczu niestety nie prezentują się zbyt okazale.