Foremki silikonowe – jakie są ich zalety?

Wybierając akcesoria do pieczenia, warto trochę czasu poświęcić na dobór odpowiednich foremek. Te powinny mieć nie tylko odpowiednią wielkość i kształt, ale także być wykonane z trwałego, dobrze znoszącego wysokie temperatury materiału. W tym względzie doskonale sprawdzą się formy z silikonu.

Zalety foremek silikonowych do pieczenia

Foremki silikonowe robią zawrotną karierę. Pojawiły się w sklepach kilka latu temu, a dziś coraz częściej wybierają tradycyjne aluminiowe formy. Są niedrogie, a oferują wysoki komfort pieczenia za sprawą doskonałej wytrzymałości. Nie przypalają się, nie odbarwiają i nie odkształcają, są bardzo odporne na wysokie temperatury pieczenia. Przed pieczeniem nie trzeba ich natłuszczać, a ciasto i tak nie przykleja się, a forma nie niszczy. Plusem jest też szybkie stygnięcie po wyjęciu z piekarnika. Dobrej jakości silikonowe formy są łatwe w przechowywaniu, ponieważ można je zgnieść, nie uszkadzając ich, są też łatwe w czyszczeniu i bardzo higieniczne. Formy z silikonu to gadżet na lata.

Jak wybrać foremki silikonowe dla siebie?

Formy silikonowe pojawiają się w coraz większej liczbie sklepów. Oferują je zarówno niewielkie sklepiki z wyposażeniem do kuchni, jak i sieciówki. Sporą ofertą foremek silikonowych w różnych kształtach proponują także sklepy internetowe. Wybierając formę dla siebie, trzeba zwrócić uwagę na wielkość, format, kształt, estetykę wykonania. Formy z silikonu mają różne kolory, są dostępne w wielu wersjach, od tortownicy, przez klasyczną babkę, po formę do muffinek.