Czy warto postawić na piec z wytwornicą pary marki Fagor?

Wybierając sprzęt do lokalu gastronomicznego należy kierować się przede wszystkim parametrami użytkowymi. Oczywiście cena również ma duże znaczenie, jednak pamiętajmy, że to standard posiadanych urządzeń warunkuje komfort pracy. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się piece z wytwornicą pary marki Fagor. Sprawdzą się one nawet w obiektach o dużym natężeniu ruchu.

Wysoka funkcjonalność

Produkty gastro od Fagor zostały zaprojektowane z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Piece tego producenta zapewniają wysoką funkcjonalność, która jest niezbędna podczas przygotowywania dużej liczby posiłków. Modele z wytwornicą pary gwarantują także wyjątkową wydajność, a także niską awaryjność.

Marka Fagor wykorzystuje do produkcji certyfikowane komponenty, które charakteryzują się nieprzeciętną trwałością. Sprawia to, że intensywnie użytkowany sprzęt gastronomiczny przez długie lata utrzyma swoje parametry.

Komfort eksploatacji

Opisywane piece zapewniają bezpieczną, a zarazem komfortową eksploatację. Jest to niezwykle ważne w obiektach żywienia zbiorowego np. stołówkach, restauracjach, barach szybkiej obsługi. Przygotowanie zamówienia nie może trwać zbyt długo.

Zaawansowany piec wcale nie musi kosztować majątku. Cena nie powinna jednak stanowić czynnika determinującego do podjęcia ostatecznej decyzji. Przed zakupem należy sprawdzić:

  • wymiary pieca,
  • liczbę dostępnych funkcji,
  • jakość konstrukcji,
  • możliwość zakupienia dodatkowych akcesoriów.
    W sprzedaży znajdują się rozmaite akcesoria, które dedykowane są określonych rodzajów żywności. Za ich pomocą można zwiększyć uniwersalność urządzenia grzewczego.