Pokale do piwa: kiedy się sprawdzą?

Nic tak nie gasi pragnienia, jak zimne piwo, wypijane w upalny dzień w ogrodzie w towarzystwie znajomych. Co zrobić, by ten napój zachwycał nie tylko smakiem, ale i ciekawym sposobem podania? W porę zaopatrzyć się w odpowiednie szkło.

Dlaczego pokale są tak ważne?

Teoretycznie piwo można pić i ze zwykłej szklanki, cóż to jednak za przyjemność? Pamiętajmy, że pokale do piwa mają istotny wpływ na to, jak wygląda nasz browar. Kolor, klarowność, piana – wszystko to uzależnione jest m.in. od rodzaju szkła, do którego przelane zostało piwo.

W jakich przypadkach sprawdzą się pokale?

Pokale do piwa mające formę większego kieliszka, to najpopularniejszy rodzaj szkła, z jakiego korzystają miłośnicy browarów. Złocisty płyn w takim szkle prezentuje się wspaniale, a delektowanie się nim staje się jeszcze przyjemniejszym doświadczeniem. Jakie piwa najlepiej podawać w takim szkle? Najlepiej wszystkie piwa typu pilzner, koźlak oraz lagier. W takich pokalach można podawać piwa jasne, choć i piwa ciemne mogą się tu dobrze sprawdzić.

Pokal – idealne szkło na upalne dni

Pokale do piwa zachwycają swym wyglądem, warto jednak z nich korzystać nie tylko ze względów estetycznych. Ten rodzaj szkła z pewnością zostanie doceniony w okresie letnich upałów, gdy utrzymanie niskiej temperatury napoju stanie się priorytetem. Fakt, iż pokal piwny posiada szklaną nóżkę, ogranicza kontakt szkła z ręką, a tym samym chroni piwo przed dodatkowym ogrzewaniem. To proste i praktyczne rozwiązanie, które z pewnością warto docenić.