Czy warto mieć paterę na ciasto?

Jednym ze sposobów na wygodne i efektowne serwowanie ciast, owoców i różnego rodzaju drobnych przekąsek, jest patera na ciasto. Zazwyczaj posiada ona bardzo dekoracyjny charakter, przez co może stanowić doskonałą ozdobę jadalni i element aranżacji stołu. Patera na ciasto szczególnie przyda się podczas rodzinnych spotkań lub wizyty gości. Dzięki niej można ciekawie wyeksponować jedzenie, a obrotowa patera pozwoli wygodnie do niego sięgać.

Na co zwrócić uwagę wybierając paterę?

Na początek warto zadać sobie pytanie, jaki rozmiar patery będzie najbardziej praktyczny. W sklepach albowiem znaleźć można patery zarówno wielopiętrowe, jak i te składające się tylko z jednego talerza na ozdobnej nóżce. Osoby, które na co dzień organizują duże przyjęcia i imprezy zdecydowanie powinny wybrać większy model, który pomieści większą ilość ciasta. Aby podczas serwowania ciasta patera nie uległa zabrudzeniu, ciekawym sposobem jest umieszczenie każdego kawałka w formie do muffinek.

Jak kształtują się ceny pater do ciasta?

Jeśli chodzi o patery do ciasta, to ich cena może być bardzo zróżnicowana. W sklepach znaleźć można zarówno modele które kosztują kilkadziesiąt złotych, jak i te, których cena sięga nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od tego, jakiej jakości jest patera i z jakiego materiału została wykonana. Najtańszymi paterami będą te wykonane z tworzyw sztucznych – na przykład plastiku lub aluminium. O wiele droższe mogą okazać się patery szklane i ceramiczne – te jednak z pewnością będą wyglądać naprawdę efektownie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są patery drewniane, które mogą być idealnym uzupełnieniem wnętrza w stylu skandynawskim. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model patery posiada klosz, pod którym można schować chwilowo niepotrzebne jedzenie.