Nowoczesne piece konwekcyjno parowe – co warto o nich wiedzieć?

W każdej kuchni gastronomicznej ogromną rolę odgrywa szybkość w przygotowaniu poszczególnych potraw i odpowiednia technika obróbki. Między innymi dlatego też coraz więcej lokali inwestuje w niezawodne piece konwekcyjno parowe Rational.

Co warto wiedzieć?

Porządny piec konwekcyjno parowy Rational doskonale sprawdzi się nie tylko w dużej restauracji, ale również w małych lokalach gastronomicznych. Największym atutem pieców konwekcyjno parowych z nawilżaniem jest oczywiście to, że pozwalają one w bardzo krótkim czasie przygotować potrawy. Nie można zapominać również o olbrzymiej oszczędności wody i energii elektrycznej. Nowoczesny piec konwekcyjno parowy Rational bardzo często wykorzystywany jest także przy domu weselnym, salach bankietowych albo w hotelach.

Jak działają piece konwekcyjno parowe?

Konstrukcja konwekcyjno parowych pieców opiera się przede wszystkim na procesie unoszenia się ciepłego powietrza ku górze. To właśnie w ten sposób, możliwe jest zapewnienie nie tylko równomiernej, ale również wydajnej obróbki termicznej przygotowanym potrawom. Każdy piec konwekcyjno parowy Rational wyposażony jest w specjalną funkcję naparowywania komory do wilgotności 100%. W dużej mierze to właśnie dzięki tej funkcji możliwe jest przygotowanie potraw przy użyciu suchego powietrza i pary wodnej. Obrabiana w ten sposób żywność, może pochwalić się naturalnymi walorami smakowymi, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Piece konwekcyjno parowe pomimo tego, że posiadają wiele zaawansowanych funkcji, to są bardzo łatwe w eksploatacji.

Piece konwekcyjno parowe dostępne w ofercie sklepu GastroPuls.