Jakie zalety mają syropy używane w gastronomii?

Syropy są powszechnie wykorzystywane w gastronomii, ale coraz częściej trafiają też do zwykłych kuchni. Można stosować je do kawy, herbaty, koktajlów, drinków, a także do deserów. Jest to zasługa tego, że mają wiele zalet, które mają przełożenie w ich wielofunkcyjności. Jakie to zalety?

Intensywny smak

Syropy wysokiej jakości powinny mieć jak najintensywniejszy smak. Chodzi o to, by wystarczyło dodać tylko niewielką ilość po to, by napój lub deser nabrał smaku. Syrop powinien być jak esencja smaku. Kilka mililitrów powinno wystarczyć do tego, by zmienić smak przygotowywanego napoju. Nie chodzi wcale o to, by używać wiele syropu. Jego zadaniem jest jedynie tworzenie wyrazistego akcentu.

Mocny kolor

Syropy Monin mają mocne napigmentowanie. To bardzo ważne, bo kolor też jest elementem dekoracyjnym dania. Jemy przecież także oczami, a niektórzy twierdzą, że jemy przede wszystkim nimi. Ważne jest, więc aby wybierać syropy w odcieniach, które są ciekawe i apetyczne. Mogą one ożywić dania i sprawić, że będą wyglądały niesamowicie. Ma to przełożenie w efekcie jaki dają na gotowych już daniach. Szczególnie cenne są kolory, które pochodzą od prawdziwych owoców a nie z laboratorium.

Dobry skład syropu

Wysokiej jakości syrop nie powinien być przeładowany cukrem, słodzikami i sztucznymi barwnikami. Im ich mniej, tym lepiej i bezpieczniej dla zdrowia. Zawsze warto czytać skład przed zakupem. Dotyczy to nie tylko syropów, ale właściwie każdego rodzaju żywności. Zawsze warto mieć na względzie, że jesteś tym, co jesz.