Japońska galaretka i słodkie pierożki

Yokan to galaretowaty deser zrobiony z agaru, cukru i czerwonej fasoli. W Japonii występuje w małych blokach lub plasterkach. Yokan stanowi idealny towarzyszący deser do herbaty, kawy, ciastek lub innych słodyczy.

Mizu yokan (wodny yokan) jest wytwarzany przy użyciu większej ilości wody niż jego standardowy odpowiednik, dzięki czemu deser jest lżejszy i bardziej orzeźwiający, zwykle podawany latem. Wydaje się, że Yokan ma bardzo długą historię, wprowadzoną do Japonii prawie 1000 lat temu przez mnichów Zen. Ten słodki produkt pochodzi z Chin, gdzie żelatyna Yokan pochodzi z gotowanego tłuszczu owczego.

Ponieważ buddyzm zabrania zabijania lub jedzenia zwierząt, mnisi zastąpili żelatynę zwierzęcą. Yokan można również znaleźć w aromacie zielonej herbaty (w tym przypadku stosuje się białą fasolę zamiast czerwonej fasoli, ponieważ mają one mniej dominujący smak). Yokan może również zawierać posiekane kasztany, figi, słodkie ziemniaki i inne smaki, dzięki czemu deser się nie nudzi.

Słodkie pierożki to japońskie słodycze, które stały się bardzo popularne, zwłaszcza jako pamiątka, zyskując przydomek Miyagegashi (dosł. Słodycze pamiątkowe).

Yatsuhashi jest jednym z głównych typowych produktów Kioto i jest wytwarzany z mochi, cukru i cynamonu.

W rzeczywistości istnieją dwie odmiany yatsuhashi: jedna ma dość twardą teksturę (ponieważ jest wypiekana) i intensywny aromat pochodzący z przyprawy cynamonowej. Drugi rodzaj yatsuhashi, zwany Nama Yatsuhashi, jest zrobiony z gotowanego na parze mochi, który jest pocięty na cienki trójkątny kształt i podany w niezmienionej postaci lub z nadzieniem z czerwonej fasoli (lub innej słodkiej) pasty.

Japońskie słodycze dostępne na https://pixel-shop.pl/pl/c/Z-Japonii/199