Jaka obieraczka do pomidorów jest godna uwagi?

Obieranie pomidorów jest bardzo dużym wyzwaniem nawet wtedy, gdy korzysta się z pomocy dość ostrego noża. Osoby, które chcą zaoszczędzić sporo cennego czasu powinny jak najszybciej rozejrzeć się za porządnymi obieraczkami.

Jaką obieraczkę warto wybrać do pomidorów?

Większość renomowanych producentów ma w swojej ofercie sprzedażowej specjalne obieraczki, które zaprojektowane są właśnie do obierania pomidorów i kiwi. Dobra obieraczka warzy powinna mieć ząbkowane ostrza, dzięki czemu poradzi sobie nawet z bardzo twardą skórką. Warto zwrócić uwagę także na ergonomiczną rączkę, dzięki której będzie można poradzić sobie nawet z bardzo nietypowymi rozmiarami. Klasyczna obieraczka do pomidorów przydać może się także do jarzyn z miękką skórką, brzoskwiń i wielu innych owoców. Godne polecenia są przede wszystkim obieraczki wykonane ze stali nierdzewnej.

Wysokiej jakości ostrza

Skrobak do warzyw koniecznie musi posiadać niezawodne ostrza. Większość renomowanych producentów sięga przede wszystkim po stal nierdzewną. Jest to trwały i bardzo higieniczny materiał, który jest łatwy w utrzymaniu czystości. Obieraczka warzywna ze stali nierdzewnej nawet po wielu latach użytkowania spełniać będzie swoje podstawowe zadania. Sporym atutem jest także to, że obieraczki tego typu beż żadnego większego problemu można myć w zwykłych zmywarkach.

W jaki sposób szybko obrać pomidory?

Aby szybko i dość łatwo zdjąć skórkę z pomidorów, należy je najpierw delikatnie naciąć od spodu na krzyż, a następnie zanurzyć je w miseczce z wrzątkiem na około 30 sekund. Po tym okresie pomidory wystarczy zalać zimną wodą, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie zdejmować skórkę obieraczką do warzyw. Dobra obieraczka warzyw powinna posiadać ostrze dynamiczne, które idealnie dopasowuje się do powierzchni obieranych pomidorów.