Niezawodna zamrażarka gastronomiczna – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Na rynku jest bardzo wiele zamrażarek gastronomicznych, dlatego też znalezienie tych najlepszych nie jest prostym zadaniem. Aby wybrać wysokiej jakości sprzęt, który będzie służyć latami należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów.

Jaka pojemność?

Nowa zamrażarka sklepowa musi oczywiście posiadać odpowiednią pojemność. Najmniejsze zamrażarki mieszczą do 100 litrów. Większe zamrażarki mogą z kolei pochwalić się pojemnością 300 litrów. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby poszukać modeli o pojemności powyżej 500 litrów. Zamrażarki gastronomiczne wbrew pozorom doskonale sprawdzą się nie tylko w sklepach i lokalach gastronomicznych, ale również w domowych warunkach. Pojemność należy oczywiście dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Klasa energetyczna ma znaczenie

Klasyczna zamrażarka sklepowa najczęściej może pochwalić się klasą A+. Wśród droższych modeli bez problemu można znaleźć sprzęt o klasie energetycznej A++ i A+++. Jak łatwo się domyślić zamrażarka stojąca o wyższej klasie zużywa zdecydowanie mniej prądu. Olbrzymią rolę odgrywa także różnica temperatur pomiędzy wnętrzem zamrażarki, a najbliższym otoczeniem. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto zamrażarkę ulokować w piwnicy.

Jaka klasa zamrażarki?

Każda zamrażarka gastronomiczna swoją klasę ma wyrażoną w systemie gwiazdkowym, dzięki czemu można szybko porównać dostępne na rynku urządzenia. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze zamrażarki stojące trzygwiazdkowe, to umożliwiają one przechowywanie produktów nawet do 12 miesięcy. Czterogwiazdkowa zamrażarka mrozi temperaturę do -24 stopni, dzięki czemu można przechowywać produkty nawet powyżej roku.

Moda na zamrażarki skrzyniowe

W branży gastronomicznej największym zainteresowaniem cieszy się skrzyniowa zamrażarka stojąca. Największym atutem zamrażarek tego typu jest wysoka energooszczędność i dobre izolowanie – https://sklep.technica.pl/zamrazarki-gastronomiczne. Dzięki specjalnej budowie zamrażarka gastronomiczna skrzyniowa jest bardzo bezpieczna. Nawet przy bardzo częstym otwieraniu pokrywy, nie ma problemów ze stratami energii i utrzymaniem odpowiedniej temperatury.