imbryki

Odpowiednie imbryki do herbaty pozwolą w pełni poznać herbaciany aromat

Dla smakoszy herbat bardzo ważne i istotne jest w jaki sposób napój zostanie zaparzony i w jakim imbryku. Jest bardzo dużo rodzajów herbat i wiele jest rodzajów imbryków do ich parzenia. Dopiero w pełni wydobyty aromat z naparu pozwoli cieszyć się odpowiednim smakiem i aromatem danej herbaty.

Z czego wykonane są imbryki do herbaty?

Imbryki wykonane są z porcelany, szkła i żeliwa. Każdy z nich idealnie nadaje się do zaparzania herbaty, jednak każdy z nich ma inne właściwości. Najbardziej znany i popularny imbryk do parzenia herbaty to naczynie ceramiczne. Takie imbryki do herbaty wywodzą swój rodowód z czasów starożytnych Chin. Ceramiczny imbryk łatwo jest stłuc, ale i tak ma on bardzo wiele zalet. Długo trzyma ciepło, można go używać razem z podgrzewaczami, zaparzyć w nim można każdy rodzaj herbaty, łatwo utrzymać go w czystości i jest bardzo efektowny.
Imbryk do parzenia herbaty szklany jest przykładem nowoczesnego designu i znany jest od niedawna. Tego typu imbryk nie utrzymuje zbyt długo ciepła, jednak doskonale nadaje się do pokazowego zaparzania herbaty.
Ostatnim rodzajem imbryków są imbryki wykonane z żeliwa. Są one ciężkie, doskonale można w nich zaparzać herbatę i długo się można nimi cieszyć.

Imbryki – Herbata zawsze taka sama

Odpowiednie zaparzenie herbaty w odpowiednim imbryku gwarantuje jej pyszny i znakomity smak. Jest bardzo wiele rodzajów herbat i każdy rodzaj ma swój określony smak i aromat. Sztuka zaparzania pozwala na wydobycie wszystkich walorów smakowych danego rodzaju naparu herbacianego.