Jak wybrać garnek z żeliwa?

Garnki żeliwne cieszą się coraz większą popularnością i użytkowane są przez wiele osób. Zanim dokonamy tego zakupu, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Zastanawiasz się, jak wybrać garnek żeliwny, tak aby być całkowicie zadowolonym z takiej inwestycji? Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci wybrać idealne naczynie!

Przede wszystkim rozmiar garnka

Przy wyborze garnka żeliwnego z takich modeli: https://ostry-sklep.pl/garnki-zeliwne, pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest rozmiar garnka. Wszystko zależy od tego, dla ilu osób planujesz gotować. Osobom samotnym z powodzeniem wystarczy garnek o średnicy około 15-20 centymetrów, jeżeli jednak mieszkasz z drugą osobą, warto już wybrać większy model, najlepiej o średnicy 20-25 centymetrów. Większym rodzinom natomiast przyda się garnek znacznie większy, idealny więc będzie taki o średnicy 40 centymetrów. W taki sposób każdy będzie mógł przyrządzić swoje posiłki łatwo i wygodnie.

Kształt garnka też ma znaczenie

Jeżeli wciąż zastanawiasz się jaki garnek żeliwny wybrać, ważne jest, abyś zwrócił uwagę na jego kształt. Okrągłe garnki będą doskonałym wyborem do dań jednogarnkowych. Natomiast w sytuacji, gdy często przyrządzasz takie dania jak zapiekanki, czy pieczone mięso, warto postawić na garnek owalny. W takim garnku także zdecydowanie łatwiej przyrządzi się pyszne ciasto. Warto jednak uwzględnić drobną wadę – garnki owalne trudniej przechowuje się niż te okrągłe. Biorąc jednak pod uwagę inne zalety tych naczyń, warto chyba przearanżować nieco wyposażenie i zrobić trochę więcej miejsca w kredensie.

Wygląd także jest ważny

Podczas zakupu garnka żeliwnego zwróć uwagę na to, czy nie posiada on żadnych rys lub zadrapań. Garnki żeliwne powinny być całkowicie pokryte emalią, a jedyne miejsce nie pokryte emalią to rant garnka. Na rynku mamy dostępną szeroką ofertę, jeżeli chodzi o garnki żeliwne, w związku z tym na pewno znajdziemy takie o naszym ulubionym kolorze, który idealnie będzie pasował do kuchni. Garnki żeliwne są drogie, warto jednak uwzględnić to, że jest to inwestycja na lata, która posłużyć może następnym pokoleniom.