Co wiesz o rantach cukierniczych?

Blachy do pieczenia różnego rodzaju są podstawowymi narzędziami, które są niezbędne do przygotowywania wypieków i przyrządzania różnorodnych deserów. Są one jednak również dosyć nieporęczne i niewygodne w przechowywaniu.

Bardzo ciekawą alternatywą dla blach do pieczenia, która w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność, są ranty cukiernicze. Te proste narzędzia stwarzają wiele możliwości dla potencjalnego cukiernika i pozwalają na efektywne przygotowywanie ciast o różnych wymiarach.

Co charakteryzuje ranty do pieczenia?

Prostota w użytkowaniu i łatwość przechowywania do główne cechy charakteryzujące te produkty. Dzięki swoim regulowanym wymiarom pozwalają one na elastyczność w kuchni i dostosowywanie się do potrzeb konkretnej sytuacji. Ranty wykonywane są ze stali nierdzewnej i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są to więc produkty, które służą całe lata.

Utrzymywanie w czystości tego sprzętu również nie sprawia najmniejszych problemów – wystarczy jedynie przemyć zabrudzony produkt za pomocą wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń i wytrzeć lub pozostawić do osuszenia. 

Jakie można wyróżnić rodzaje rantów i do czego one służą?

W zależności od kształtu, w jaki można uformować rant, będzie on wykorzystywany do przyrządzania innych wypieków lub deserów. Ciekawym przykładem są ranty o prostokątnej budowie. Ich wymiary można oczywiście regulować, przez co upieczenie ciasta o dowolnych rozmiarach nie stanowi żadnego problemu. 

Niezwykle interesującym dodatkiem w takim rancie jest przegródka, która może zostać umieszczona pośrodku, co pozwala na przygotowanie dwóch różnych wypieków jednocześnie. Innym rodzajem tego typu produktów są ranty o kształcie walca. Pozwalają one na szybkie i wygodne układanie biszkoptów przekładanych masami i przygotowywanie wielopiętrowych tortów.

Rant cukierniczy do nabycia na stronie https://sklep.polmarkus.com.pl/ranty-cukiernicze