Pieprz – czym go mielić?

Świeżo zmielony pieprz idealnie pasuje między innymi do pieczonego łososia, ale tak naprawdę trudno wyobrazić sobie bez tego ponadczasowego dodatku większość potraw. Dodaje się go nawet do niektórych deserów. Pieprz oczywiście najlepiej mielić samemu – wtedy jest najbardziej aromatyczny. Jak wybrać młynek do pieprzu?

Jak powinien mielić młynek?

Kluczową zasadą obowiązującą przy wyborze młynka do mielenia powinna być kwestia, jaka grubość mielonego pieprzu nas najbardziej satysfakcjonuje. Niektórzy preferują grubsze ziarenka, inni zdecydowanie tylko te najdrobniejsze. Nie wszystkie młynki mielą tak samo precyzyjnie. Młynki elektryczne są bardzo dokładne, ale te ręczne mogą być również wyposażone w specjalną regulację, która umożliwia ustawienie mechanizmu w taki sposób, aby mielił grubiej lub drobniej. Jeśli więc na kanapce przeszkadzają nam większe ziarenka, to lepiej wybrać młynek elektryczny lub regulowany. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przetestowanie go już w sklepie. 

Młynek do pieprzu – z jakiego materiału?

W sklepach dostępne są młynki o najróżniejszych kształtach, wygodne i poręczne, a także wykonane z bardzo różnych materiałów. Najlepiej wybrać taki, który będzie pasował stylistycznie do naszych innych kuchennych akcesoriów. Może więc być wykonany z drewna, stali, szkła czy akrylu. Można także pokusić się na komplet, czyli taki sam młynek do pieprzu i solniczka, ewentualnie młynek do soli, jeśli używamy takiej gruboziarnistej. Być może poszukujemy młynka w jakimś konkretnym kolorze – takie również dostępne są w sklepach. 

Młynek ręczny czy elektryczny?

Elektryczne młynki do mielenia pieprzu pracują szybciej, precyzyjniej i głośniej. Ręczne wymagają użycia siły naszych rąk. Jeśli stanowi to dla nas problem, to młynek elektryczny będzie wygodniejszy pod tym względem w użytkowaniu. Pracują pod wpływem dotyku lub po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, ale są także droższe i wymagają uzupełniania baterii. W tej kwestii powinny więc zdecydować nasze potrzeby i osobiste preferencje.