młynek koloidalny

Wady i zalety młynka koloidalnego gastronomicznego

Młynek koloidalny gastronomiczny jest to urządzenie do rozdrabniana resztek jedzenia. Służy on do utylizacji odpadów powstałych na skutek przygotowywania potraw oraz resztek z talerzy gości. Główne swoje zastosowanie młynki koloidalne przemysłowe znalazły w profesjonalnej kuchni. W domowej kuchni taki młynek jest raczej rzeczą niespotykaną bądź spotykaną niezbyt często. Należy się zastanowić czy oby na pewno taki młynek jest potrzebny w restauracji, barze szybkiej obsługi, punkcie gastronomicznym.

Mocne strony młynków koloidalnych

Jak każde urządzenie stosowane w kuchni, młynek koloidalny gastronomiczny ma swoje mocne i słabe strony. Zawsze warto zacząć od plusów, dlatego pora na wymiennie zalet stosowania młynka. Mocne strony młynka:
szybki montaż pod zlewem,
łatwy w obsłudze,
cichy w użytkowaniu,
posiada dużą moc mielenia, dzięki czemu poradzi sobie nawet z utylizacją chrząstek i drobnych kostek.

Młynek koloidalny jest dostępny do kupienia pod tym linkiem

Słabe strony młynków koloidalnych

Jak widać stosowanie młynka koloidalnego w gastronomii ma sporo zalet. Jednak jak wiadomo każdy kij ma dwa końce. Tak samo jest ze sprzętem. Młynki koloidalne przemysłowe mają jedną bardzo znaczącą wadę – cenę. Wysoka cena tego sprzętu może odstraszać. Jest to wydatek rzędu od ośmiuset złotych do nawet czterech tysięcy złotych. Nie każdego stać na taki wydatek. Nie każdy restaurator chce inwestować takie pieniądze w sprzęt, który wprawdzie ułatwia porządki w kuchni, ale nie przyśpiesza serwowania posiłków. A to właśnie na serwowaniu jak największej ilości posiłków, w jak najkrótszym czasie najbardziej właścicielom gastronomii zależy.

Czy warto inwestować w młynek koloidalny gastronomiczny? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.