Wybór moździerza kuchennego

Moździerz kuchenny to specjalne, poręczne i niewielkie narzędzie, które doskonale nadaje się do tłuczenia przypraw i mielenia ziaren na pył. Świetnie sprawdza się także do rozgniatania różnego rodzaju orzechów, a także przyrządzania mieszanek ziół. Zdecydowanie warto więc przyjrzeć się bliżej temu tematowi i dowiedzieć się, jak wybrać moździerz kuchenny. Niewątpliwie narzędzie to świetnie sprawdzi się w każdej kuchni.

Tworzywo to najważniejsza kwestia

Na samym początku trzeba zacząć od wyboru tworzywa, z którego wykonany został taki moździerz. Ma ono ogromny wpływ na zastosowanie i przede wszystkim praktyczne wykorzystanie takiego narzędzia w kuchni. Przykładowo dla specjalistów najczęściej poleca się moździerz kamienny, który cechuje się dużą wytrzymałością oraz stabilnością. Radzi sobie tak naprawdę z wszystkimi możliwymi produktami. Należy jednak liczyć się z tym, że za produkt wysokiej jakości trzeba zawsze zapłacić więcej. Mimo wszystko jednak, warto zainwestować swoje pieniądze w taki sprzęt. Dzięki temu z pewnością posłuży on na długie lata. 

Inne rozwiązanie to moździerz ceramiczny, który z kolei charakteryzuje się dosyć słabą wytrzymałością. Co prawda, jest on tani, ale równocześnie bardzo delikatny. Wskutek tego może okazać się, że nie będzie miał długiej żywotności. 

Co ciekawe, dosyć popularnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach jest moździerz wykonany z drewna. Wiele osób uważa go za dosyć trwały model, jednak bardzo często ma on nie doszlifowaną, szorstką powierzchnię. Wskutek tego niestety na naczyniu szybko osadza się kurz. 

Na jakie jeszcze parametry warto zwrócić uwagę?

Oprócz tworzywa, istotną rolę odgrywa także sam tłoczek, który powinien być odpowiednio wyważony i idealnie zaokrąglony, Co więcej, rączka musi być wygodna tak, aby zapewniała komfort osobie, która będzie używała całego narzędzia. Istotne są także dobrze wydrążone ścianki oraz stabilna podstawa. To sprawi, że podczas wykonywania czynności moździerz nie będzie się przewracał, ani ślizgał.