Czym się kierować wybierając gofrownicę?

Często smak gofrów kojarzony jest z czasem wakacji. Jeszcze kilka lat temu smakowite wafle można było kupić tylko w punktach wyposażonych w specjalny sprzęt. Obecnie gofry można przygotować samodzielnie w domowych warunkach, wystarczy zaopatrzyć się w dobrą gofrownicę. Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednie urządzenie?

Najważniejsze parametry

Bardzo ważną kwestią jest wybór urządzenia o odpowiedniej mocy. Dzięki niej gofrownica szybko się nagrzewa, a czas przygotowania gofrów znacznie się skraca. Moc urządzenia wpływa również na chrupkość przygotowanych wafli, dobrze zatem wybrać model, którego moc jest nie mniejsza niż 700-1000W. Istotne jest również zadbanie o to, by ciasto na gofry nie przywierało do powłoki urządzenia. Rzecz jasna przed rozpoczęciem wypiekania warto delikatnie natłuścić płytki, dobrze jednak, gdy nie ma konieczności używania dużej ilości tłuszczu. Z tego powodu warto wybrać gofrownicę, która ma nieprzywierające powłoki, dzięki nim ciasto będzie łatwo odchodzić od płytek, a gofry zachowają swój kształt.

Część dostępnych na rynku gofrownic posiada wymienne płyty grzejne, które różnią się między sobą kształtem. Dzięki nim można przygotować tradycyjne prostokątne lub kwadratowe gofry, jednak po zmianie płyty możliwe jest wypiekanie również wafli trójkątnych, okrągłych, a nawet w kształcie serca. Zastosowanie zmiennych płyt grzejnych umożliwia zatem podanie deseru, który nie tylko będzie smaczny, lecz również atrakcyjny wizualnie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Gofrownice podczas pracy nagrzewają się do wysokiej temperatury. Z tego powodu ważne jest, by urządzenie było dobrze zabezpieczone. Większość dostępnych na rynku modeli jest wyposażona w nienagrzewające się uchwyty. Stopki, na których stoi urządzenie powinny mieć gumowe wykończenie, dzięki temu prostemu zabiegowi gofrownica nie będzie się przesuwać po blacie. Dobrym pomysłem jest wybór urządzenia wyposażonego w lampki kontrolne, zazwyczaj jedna z nich sygnalizuje, że płytki są w trakcie nagrzewania, włączenie się drugiej z nich to znak, że można wlać ciasto i rozpocząć przygotowanie gofrów.

Istotny jest również wygląd urządzenia. Dobrze dobierać gofrownicę w taki sposób, by wizualnie pasowała do pozostałych urządzeń znajdujących się w kuchni. Obecnie na rynku wybór jest naprawdę duży, można zatem wybrać nawet kolor urządzenia, większość ludzi najchętniej wybiera czarne lub białe modele, jednak dostępne są również inne odcienie. Na uwagę zasługują gofrownice z obudową ze stali nierdzewnej, która elegancko się prezentuje, a jednocześnie jest odporna na zarysowania czy inne uszkodzenia.