Do czego służy folia rantowa?

Wyroby cukiernicze powinny nie tylko zachwycać swoim smakiem, ale również wyglądem. Choć większość z nich prezentuje takie cechy bezpośrednio po wypieku, wiele może zmienić nieuważny transport. Aby przeciwdziałać uszkodzeniom słodkich deserów, powstały liczne akcesoria, które zabezpieczają je w trakcie transportu.

Jednym z nich jest folia rantowa, która znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku ciast, ale również bankietówek i monoporcji, stanowiąc niezbędny dodatek w cukiernictwie. 

Folia rantowa do ciast – zastosowanie

Folia do tortów i innych słodkich wyrobów służy nie tylko do celów estetycznych i wizualnych. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie kształtu i proporcji wypieku w czasie transportu. Co więcej, jest odporna na działanie wilgoci i tłuszczu, skutecznie chroniąc przed ich przenikaniem do ciasta. Producenci oferują zarówno folie rantowe transparentne, jak i wzorzyste lub z indywidualnym wydrukiem.

Stosowanie folii do tortów zwiększa komfort pracy, skutecznie zabezpiecza wypieki w czasie transportu, nie naruszając ich struktury. Nie wolno jej jednak używać w piekarniku. Produkt dostępny jest w formie taśmy zamocowanej na rolce, dzięki czemu jej użytkowanie jest proste i wygodne. Dostępne są folie rantowe do ciast o różnej długości, szerokości, jak i grubości, dzięki czemu można dopasować ich rodzaj do konkretnego wypieku.

Aby nadać ciastom na zimno dowolnego kształtu, wystarczy wyciąć na folii dowolny wzór i przyłożyć go do powierzchni ciasta na kilka godzin, odciskając go w ten sposób.

Folia do tortów dostępna na stronie https://sklep.polmarkus.com.pl/folia-rantowa