kociolek-do-zup-hendi-save-energy-8-l

Kotły warzelne

Gastronomiczne kotły do gotowania to bardzo praktyczne i funkcjonalne urządzenia, które ze względu na swoje możliwości oraz zastosowanie zaliczane są do kategorii jednych z najważniejszych sprzętów, które wykorzystywane są w każdej kuchni, a zwłaszcza restauracji.

Kocioł warzelny

Kociołki warzelne (sprawdź te) ze względu na swoją budowę oraz możliwości, jakie za sobą niosą, pozwolą zaoszczędzić wiele czasu podczas przygotowania posiłków, a także pozytywnie wpłyną na organizację pracy w restauracji, bowiem stanowią świetną alternatywę dla bardziej tradycyjnych metod gotowania w garnku. Kotły warzelne ze względu na swoją specyfikę idealnie odnajdą się we wszystkich obiektach, w których przeprowadza się zbiorowe żywienie, na przykład w wielu stołówkach szkolnych, kantynach pracowniczych, zakładach karnych, stołówkach szpitalnych, a nawet w firmach cateringowych w czasie organizowania masowych imprez. Gastronomiczne kotły do gotowania pozwalają przygotować każdego dnia dużo jedzenia. Niektóre pojemniki mają pojemność aż do 170 litrów, a standardem jest około 100 litrów.

Gastronomiczne kotły do gotowania

Standardowe kotły zrobione są bez armatury bezpieczeństwa. Na zamówienie producent może wyposażyć kocioł w specjalną armaturę bezpieczeństwa wraz ze specjalnym zaworem, który nastawiony jest na ciśnienie otwarcia 0.05 MPa. W bazowym wyposażeniu kotłów gastronomicznych znajdują się także zawory parowe, zawory kulowe, odpowietrzniki, odwadniacze, wylewki, a także zawory wodne do napełniania zbiorników warzelnych. Warto podkreślić, że wiele gastronomicznych kotłów do gotowania, wyposażonych jest w zawory spustowe stawne oraz sitka filtrujące w zbiornikach warzelnych. Kotły warzelne oferowane przez producentów mogą być dostępne w różnej pojemności. Przeważnie mają około 150 litrów pojemności.