Szklane lejki kuchenne – czy warto?

Wygodne lejki kuchenne przydać mogą się w każdej kuchni. Ich olbrzymi potencjał można docenić przede wszystkim w sezonie na przetwory. Proste i ergonomiczne lejki umożliwiaj wygodne i bezpieczne przelewanie różnorodnych cieczy. Domowe lejki wykorzystywane są głównie do produkcji win, soków i nalewek owocowych. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom dowiedzą się Państwo jak wybrać lejek kuchenny, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie.

Szeroki i różnorodny wybór lejków

Dostępne na rynku lejki kuchenne różnią się między sobą nie tylko kolorem i rozmiarem, ale również materiałem z którego są wykonane. Na półkach sklepowych znaleźć można elastyczne lejki silikonowe, jak i również niezawodne lejki z tworzywa bakelitowego, czy też modele ze stali nierdzewnej, które mogą pochwalić się niespotykaną żywotnością. 

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając lejek kuchenny warto zwrócić uwagę również na to, czy posiada on dodatkowe sitko. W dużej mierze to właśnie dzięki temu prostemu dodatkowi będzie można cedzić. Oddzielenie pestek i grudek od płynu nie jest prostym zadaniem, dlatego też tym bardziej warto rozejrzeć się za porządnym lejkiem z sitkiem. Najbezpieczniejszym wyborem są zawsze oryginalne lejki od czołowych producentów, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów w dbałości nawet o najmniejsze detale. 

Moda na szklane akcesoria kuchenne

Z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność zdobywają szklane lejki kuchenne, które cenione są za trwałość i ekologię. Szklane lejki prezentują się bardzo okazale, dlatego też mogą okazać się najlepszą dekoracją kuchni. Godne uwagi są przede wszystkim lejki wykonane z dość grubego szkła wapniowo-sodowego, które nie stłucze się po przypadkowym upadku z dużej wysokości. Największym atutem szklanych lejków jest to, że bardzo łatwo utrzymać je w idealnej czystości. Szklane naczynia nie mają oczywiście żadnego wpływu na smak i aromat przelewanych cieczy. Ponadprzeciętna trwałość sprawia, że lejki szklane będą służyć nawet przez kilka lat.