Jak keksówka będzie najlepsza?

Blacha keksówka to ważny element wyposażenia każdej kuchni ze względu na jej wszechstronne zastosowanie. Prostokątna, podłużna forma to idealne narzędzie do wypieku ciast, ale także pasztetów czy wieloskładnikowych zapiekanek. Jej uniwersalność sprawia, że powinna się znaleźć w każdym domu. Szeroka dostępność, jak i różnorodność form pozwala na dopasowanie odpowiedniego modelu. Poszczególne formy różnią się nie tylko rozmiarem, ale także kształtem czy materiałem, z którego zostały wykonane. Dostępne są klasyczne blaszki, jak i keksówki silikonowe czy eleganckie formy ceramiczne.

Keksówki do chleba, ciasta i pasztetu

Uniwersalna keksówka https://nettrading.pl/keksowki-do-pieczenia znajduje zastosowanie zarówno w przypadku słodkich wypieków, jak i wytrawnych potraw. Jak wskazuje jej nazwa, jest także świetnym narzędziem do wypieku keksa. W tym wypadku stosowana jest podłużna, klasyczna forma. Jej zastosowanie jest jednak znacznie bogatsze.

Można ją także wykorzystać do przygotowania innych słodkich wypieków: babek, biszkoptów, ciasta drożdżowego, brownie czy piernika, a nawet popularnych ciast warzywnych.

Kucharze pieką w niej także chleb z różnych rodzajów mąki. Aby przygotować smaczne ciasto na kwasie, najlepiej wykorzystać keksówkę ceramiczną lub szklaną, która nie wchodzi w reakcje z kwasami znajdującymi się w żywności. Keksówka jest także świetna do pieczenia pasztetów- mięsnych, jak i warzywnych.

Keksówki – rodzaje

Dostępnych jest wiele wersji keksówek. Różnią się one także pod względem materiału zastosowanego do ich produkcji. W związku z tym wyróżniamy blachy keksowe metalowe, które cieszą się największą popularnością. Ponadto stalowe z powłoką nieprzywierającą, która dodatkowo zabezpiecza stal przed korozją. Keksówka silikonowa to bardzo elastyczna i wygodna propozycja, którą z łatwością można umyć, także w zmywarce. Foremka keksowa ceramiczna to bardzo estetyczna i dekoracyjna propozycja, która jest zwykle ciężka. Pozostają jeszcze modele szklane.