granola

Granola na śniadanie i nie tylko

Grano w języku włoskim oznacza zboża, pszenicę, w wersji angielskiej funkcjonuje jako granola już od 120 lat. Jej pomysłodawcą był James Caleb Jackson a następnie John Kellogg. Stworzyli oni, niezależnie od siebie, niezwykle popularny produkt spożywczy uwielbiany przez dzieci i dorosłych a jedzony głównie na śniadanie. 

Granola na pierwsze śniadanie

Granolą nazywa się mieszankę kilku składników:

granola
  • płatków: pszennych, owsianych, kukurydzianych …
  • orzechów: włoskich, laskowych, migdałów
  • otrębów
  • suszonych owoców
  • miodu, cukru czy słodu
  • soku owocowego

Kompozycję wybranych składników trzeba upiec w piekarniku na blasze, aż mieszanka nabierze miłej chrupkości. Najlepsze produkty znajdziesz w https://fitorsweet.pl/produkty-zbozowe/produkty-sniadaniowe/granole.

Granola na zimno i ciepło

Granolę można jeść na kilka sposobów. Po upieczeniu stanowi półprodukt, który już bardzo łatwo przygotować do jedzenia. Wystarczy kilka łyżek granoli, kilka łyżek jogurtu i owoców, by otrzymać wspaniałe, sycące na wiele godzin śniadanie. Granolę można zalać również ciepłym mlekiem i uzyskać w ten sposób ciepły posiłek. Z tego półproduktu łatwo otrzymać pożywne batony czy kulki zbożowe, atrakcyjne dla dziecka jako szkolna przekąska. 

Miła kaloryczność granoli

Granola jest produktem o wysokiej zawartości kalorii, dlatego najlepiej spożywać ją na śniadanie, by spokojnie udało je się spalić w trakcie dnia. Dzienna porcja rekomendowana przez dietetyków nie powinna przekroczyć 50g, to akurat tyle, by zapanować nad głodem bez odkładania pustych kalorii.