aromaty spożywcze

Rodzaje aromatów spożywczych i ich wpływ na zdrowie

Aromaty, w tym także aromaty spożywcze są substancjami, które nadają żywności pożądany smak albo zapach. Dzielą się one na naturalne i sztuczne aromaty.

Naturalne aromaty spożywcze

Naturalne aromaty spożywcze są substancjami aromatycznymi pochodzenia roślinnego bądź zwierzęcego. W przypadku stosowania ich do różnego typu słodkich, cukierniczych wypieków stosuje się te pochodzenia roślinnego. Wytwarzane są one tylko z naturalnych związków, występujących w przyrodzie, dlatego też są one zdecydowanie lepszym wyborem niż te sztuczne, o których z resztą będzie później. Aromaty pochodzenia naturalnego choć są dobre ze względu na ich naturalny skład, posiadają swoje wady, są bowiem drogie, przykładem jest wanilia, dodawana często w cukiernictwie, której ekstrakt jest bardzo drogocenny.

Sztuczne aromaty spożywcze

Sztuczne aromaty spożywcze są zaś substancjami, które zostają uzyskane w procesie chemicznym. A dokładnie powstają one z substratów chemicznych. Są one najczęściej wytwarzane w różnego typu laboratoriach i nie mają nic wspólnego z naturalnymi ekstraktami, które na co dzień występują w przyrodzie. Niestety są one najczęściej wykorzystywanymi aromatami w różnego typu pożywieniu, ponieważ krótko mówiąc są najtańsze.

Wpływ aromatów spożywczych na zdrowie

aromaty do ciast

Środki aromatyzujące oczywiście zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży czy użycia są poddawane wielu szeregom badań czy nie posiadają one żadnych przeciwskazań zdrowotnych. Dlatego też teoretycznie nie powinniśmy obawiać się ich spożywać, gdyż przecież zostały one dokładnie przebadane. Jednakże trzeba pamiętać, aby kierować się zdrowym rozsądkiem i używać ich racjonalnej ilości, najlepiej tych pochodzenia 100% naturalnego, ponieważ trudno przewidzieć jakie będą skutki (tym bardziej tych sztucznych aromatów) w przypadku ich długoterminowego spożywania.