Piece konwekcyjno parowe do lokalu gastronomicznego

Goście, którzy przychodzą do restauracji wymagają, żeby serwowane potrawy były dobrej jakości, a do tego, żeby były szybko podane. Z szybkością nie powinno być problemu, jeśli do obsłużenia jest jeden klient. Sytuacja się jednak komplikuje, gdy na sali jest pełno ludzi, a wszystkie zamówienia się od siebie różnią. W takim przypadku piec konwekcyjno parowy przychodzi z pomocą. Posiada funkcję naparowywania komory i został trochę udoskonalony w porównaniu do klasycznego pieca konwekcyjnego. Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, jeśli chcesz wiedzieć, jakie są zalety takiego rodzaju pieca.

Czym cechują się piece konwekcyjno parowe?

Można śmiało powiedzieć, że jest to obecnie jedno z najbardziej uniwersalnych i rozbudowanych urządzeń gastronomicznych stosowanych w restauracjach oraz obiektach, które mają żywienie zbiorowe w swojej ofercie. Można przypuszczać, że piec konwekcyjno parowy to następca klasycznego pieca konwekcyjnego, który bazował na specjalnych wentylatorach, żeby wprowadzić ciepłe powietrze do wnętrza. Następnie powietrze leci do specjalnych filtrów, które oczyszczają je z zanieczyszczeń i drobinek tłuszczu, po czym znowu trafia do wentylatorów. Warto podkreślić, że cały czas taka sama temperatura panuje w całym urządzeniu, dzięki czemu możliwe jest równomierne oraz szybkie pieczenie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że potrawy umieszczone w środku nie przenikają innym zapachem. Trzeba także wspomnieć, że piece konwekcyjno parowe stosują dodatkowo parę wodną podczas pieczenia. To oznacza, że wszystkie potrawy, które będziesz przygotowywać mogą utrzymać swoją wilgoć naturalną. Nie trzeba się w ogóle martwić, że coś będzie wysuszone, co ma niestety miejsce, gdy używa się tradycyjnego pieca konwekcyjnego.

Przygotowywanie potraw w piecu konwekcyjno parowym

Wszystkie potrawy pieką się równomiernie, więc nie ma potrzeby ich obracania. Potrawy się ani nie wysuszą, ani nie spalą, więc kucharz nie musi kontrolować procesu pieczenia. W tym czasie można zająć się wykonywaniem innych obowiązków. Dzięki temu znacznie sprawniej przebiega praca w restauracji i posiłki są wydawane szybciej. Krótsza praca pieca przyczynia się również do znaczącego zmniejszenia rachunków za prąd. Umożliwia też przygotowywanie potraw na parze, które klienci zamawiają chętnie w dobie zdrowego żywienia. Nowoczesna technologia sprawia, że wszystkie produkty są nie tylko soczyste, ale również pełnowartościowe. W takim piecu można też podgrzewać posiłki, ponieważ nie stracą one swoich walorów estetycznych, zapachowych oraz smakowych. Urządzenie posiada również wbudowany system komputerowy, który zapamiętuje receptury. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia pracę personelowi restauracji. Podsumowując dotychczasowe rozważania można stwierdzić, że jest to bardziej zaawansowana wersja tradycyjnego pieca konwekcyjnego. Funkcja naparowywania komory w nowszym sprzęcie jest podstawową różnicą między urządzeniami. W piecu konwekcyjno parowym możliwe jest blanszowanie, regenerowanie, pieczenie, grillowanie, a także gotowanie na parze. Obsługa jest bardzo prosta, więc każdy powinien sobie bez większego problemu poradzić.