Trudny wybór krajalnicy

Nie ma możliwości, aby jakikolwiek lokal gastronomiczny efektywnie pracował bez krajalnicy gastronomicznej. Sprzęt ten jest bardzo potrzebny w kuchniach, na stołówkach czy też w domach przyjęć. Bez niego praca na kuchni byłaby zdecydowanie mniej efektywna.

Dlaczego tak się dzieje?

Zdając sobie sprawę z tego, że krajalnica gastronomiczna jest sprzętem niezbędnym w każdym lokalu gastronomicznym, nie można sobie pozwolić na jej brak. Przy tym krajalnice można podzielić w zależności od tego, do czego są stosowane. Chodzi tutaj o produkty, które dzięki nim są krojone. Krajalnice dzieli się na te do wędlin czy sera. Kolejno do pieczywa, warzyw i owoców. Zazwyczaj jednak, w lokalach gastronomicznych, spotykane są te do serów i wędlin. Pozostał produkty są krojone ręcznie lub kupowane już pokrojone.

Krajalnice od zawsze znacznie podnoszą komfort, a przede wszystkim, szybkość krojenia poszczególnych produktów. Stąd też dostępne są wszędzie tam, gdzie faktycznie szybkość w działaniu jest wskazana.

Wybór odpowiedniego urządzenia

Na tę chwilę rynek oferuje spory wybór krajalnic, tu możesz obejrzeć ich dobre przykłady – https://www.gastropuls.pl/krajalnice-gastronomiczne. Stąd też wybór powinien być uzależniony od późniejszego zastosowania sprzętu. Ważne jest też to czy produkt ma być zautomatyzowany czy, jednak interesuje nas, ręczne krojenie. Warto przyjrzeć się wszystkim opcjom, aby wybrać tę najlepszą dla nas samych.

Automat, półautomat lub krajalnica ręczna

Istnieją trzy podstawowe grupy krajalnic. Należą do nich krajalnice ręczne, automatyczne i półautomatyczne. Każdy z tych rodzajów ma inny przedział cenowy. Wiadomo też, że najwyższą ceną charakteryzują się krajalnice automatyczne. Urządzenia te samodzielnie wykonają pracę za człowieka. Należy je tylko odpowiednio ustawić.

Krajalnice automatyczne

Ten typ krajalnicy najczęściej dostępny jest w firmach cateringowych czy też dużych sklepach oferujących wędliny i sery. Sporym atutem, tego typu krajalnic jest fakt, że po ustawieniu pracują całkowicie samodzielnie. Pracownik musi więc ustawić grubość krojonych plastrów i produkt jest plastrowany bez jego dalszego udziału. Minusem tych krajalnic jest fakt, że należy ich pilnować. Istotne jest, aby pracownik sprawdzał czy krajalnica ma jeszcze produkt do plastrowania.

Krajalnica półautomatyczna

Najczęściej stosowana jest w dużych marketach, gdzie od pracownika, wymaga się jeszcze jednoczesnego obsługiwania innych klientów. Tym samym więc pracownik nie bierze stałego udziału w krojeniu. Ustawia samą krajalnicę i może obsługiwać, w tym samym czasie, innych klientów. Niewątpliwym plusem tej krajalnicy jest fakt, że można dobrać grubość oraz ilość plastrów.

Krajalnica ręczna

Sprzęt tego typu również jest powszechnie stosowany i widywany. Tutaj jest tylko taka różnica, że najczęściej widuje się go w niedużych sklepach oferujących wędliny czy też sery żółte. Jest to zazwyczaj podstawowe wyposażenia każdego mniejszego sklepu. Na tę chwilę bowiem, klienci chcą tylko pokrojonych produktów żywnościowych. Przykładowo wolą kupić kilka plastrów wędliny i sera i za kilka dni znów pojawić się w sklepie. W tym wypadku również jest możliwa regulacja grubości plastrów.